Dlaczego mleko ukraińskie jest droższe od polskiego?

W związku z niedoborami surowców mlecznych na Ukrainie w 2023 roku cena mleka dla przedsiębiorstw zajmujących się jego przetwórstwem wzrosła o 30%.

Poinformował o tym przewodniczący rady nadzorczej „Milk Alliance” Serhij Wowczenko.

Według niego wzrost cen ukraińskiego nabiału powoduje wzrost importu z Unii Europejskiej, a przede wszystkim z Polski. Ekspert podzielił się także informacjami o tym, jak kształtuje się cena mleka w ukraińskich supermarketach.

Według niego za samo mleko konsumenci powinni zapłacić 15 UAH i dodatkowo zapłacić 20% VAT, który kosztuje 18 UAH. Specjalista stwierdził, że mleko trzeba dowieźć 500 km dalej, co podnosi cenę za litr o kolejną hrywny. A dzięki plastikowej butelce, etykiecie, opakowaniu i kosztom produkcji, koszt sięga ponad 26 UAH.

Unia Europejska rekompensuje swoim producentom 30% kosztów mleka. Z tego powodu cena jednostkowa tony ukraińskiego mleka odtłuszczonego w proszku w tym roku była o 500 euro wyższa od ceny oferowanej przez Polaków z dostawą. Polska nie tylko odmówiła nam importu, ale jest największym eksporterem produktów mleczarskich na Ukrainę. A przede wszystkim – sery. 42% serów twardych na Ukrainie znajdujących się w sieciach handlowych to import. Są sery niemieckie, włoskie i oczywiście francuskie. Ale 60% twardych serów w supermarketach pochodzi z Polski” – zauważył Serhij Wowczenko.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *