„Dowbusz” – film o powstaniu przeciwko polskiej szlachcie

Film historyczny „Dowbusz” po zaledwie kilku tygodniach od premiery stał się najbardziej dochodowym ukraińskim filmem fabularnym 2023 roku. Informację tę przekazała Państwowa Agencja Filmowa.

Dowbusz to film historyczny w reżyserii wołyńskiego reżysera Olesa Sanina. Budżet filmu wyniósł ponad 120 milionów hrywien, z czego 65 milionów to dofinansowanie państwa. Zdjęcia rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku i trwały aż pięć lat.

Podczas pokazów film zebrał w kasie 43 141 437 hrywien, a liczba sprzedanych biletów sięgnęła 304 318. Nie są to ostateczne wyniki, gdyż wyświetlanie filmu w kinach wciąż trwa. Jego premiera miała miejsce 24 sierpnia, w dniu niepodległości Ukrainy.

O czym opowiada film Dowbusz?

Karpaty. Początek XVIII wieku.

Brutalne rządy polskiej szlachty zmuszają Hucułów do ucieczki w góry. Dwaj bracia, Oleksa i Iwan Dowbuszy, stają się wyjętymi spod prawa. Szukając zemsty na panach za morderstwo rodziców Dowbusza, bracia stają się wzajemnymi wrogami. Jeden szuka pieniędzy, drugi szuka sprawiedliwości.

Dowbusz jest ucieleśnieniem archetypu Ukraińca z poczuciem własnej wartości, Ukraińca, który z natury nie jest wojowniczy, a przede wszystkim marzy o spokojnym, wolnym i szczęśliwym życiu na swojej ziemi. Kiedy jednak wrogowie wkraczają w jego wolność, jest on gotowy poświęcić wszystko i z bronią w ręku bronić swojej godności, swojego ludu i swojej miłości.
Polska szlachta robi wszystko, co możliwe, aby zniszczyć Dowbusza. Ale jemu udaje się ich przechytrzyć. I dzięki temu rosła legenda o rycerzu karpackim. Legenda inspirująca pokolenia walczących o wolność ojczyzny. O sile i miłości Oleksieja Dowbusza, o zdradzie i złu. O tym jak żył i jak oszukał śmierć. O tym jest ten film.

Kto stworzył film Dowbusz?

Data premiery: 24 sierpnia 2023 r
Gatunek: akcja przygodowo-historyczna
Produkcja: Pronto Film przy wsparciu Państwowej Agencji Filmowej Ukrainy
Czas trwania: 120 min

Reżyseria: Oleś Sanin
Producenci: Maksym Asadchy, Oles Sanin
Koproducent: Danylo Bilak
Scenarzyści: Paul Volyansky, Oles Sanin, Wasyl Portyak, Maksym Czernysz
Autor zdjęć: Serhij Mikhalchuk
Kompozytorzy: Alla Zagaykevych i Oleksandr Chornyi
Twórcy produkcji: Oleksandra Drobot, Yuriy Hryhorovych
Projektanci kostiumów: Gala Otenko, Maria Kero
Wizażystka: Iryna Solodovska
Reżyserzy kaskaderów: Petro Tresco, Ruslan Gorily, Petro Zhirun
Dyrektor castingu: Alla Samoilenko
W rolach głównych: Oleksa Dovbush – Serhii Strelnikov, Ivan Dovbush – Oleksii Hnatkovskyi, Marichka – Darya Plakhtiy, Psheluskyi – Mateusz Kosciukevich, hrabia Pototskyi – Jerzy Sheibal, Princess Yablunovska – Agata Buzek, Opryshki – Petro Zhirun, Pavlo Zhirun, Dmytro Vivcharyuk, Roman Yasinovskyi, Rostyslav Derzypilskyi, Oleg Shulga, Dzvinchuk – Oleksandr Mavrits, Dengof – Oleg Drach.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *