Ukraina! 9. Festiwal Filmowy: poznaj tegorocznych zwycięzców
27 października w Warszawie zakończył się Ukraina! 9. Festiwal Filmowy. Podczas uroczystej gali zamknięcia ogłoszono laureatów tegorocznej edycji. Decyzją jury nagrodę główną otrzymały filmy „Stepne” i „Redakcja” (konkurs fabularny), „Sentymentalna podróż na planetę Paradżanow” (konkurs dokumentalny) oraz „Czyste Niebo” (konkurs krótkometrażowy). Głosami widzów najlepszym filmem fabularnym zostały “Lekcje tolerancji”, a dokumentalnym “Cyprys”.
W tym roku jury postanowiło przyznać główną nagrodę dwóm filmom fabularnym: „Stepne” autorstwa Maryny Vrody oraz „Redakcji” w reżyserii Romana Bondarchuka.
Jak uzasadniają jurorzy (Agata Buzek, Anna Maliszewska, Jerzy Kapuściński), film „Stepne” w reżyserii Maryny Vrody zachwycił nas dramaturgiczną precyzją i filmową poezją opowieści o świecie który nieuchronnie odchodzi – skazany na zagładę przez czas. Wielopoziomowa, głęboko ludzka opowieść w delikatny i czuły sposób przygląda się pokoleniowym traumom i stawia pytanie czym w zasadzie jest rozwój.
Natomiast film „Redakcja” w reżyserii Romana Bondarchuka to błyskotliwa satyra na współczesny świat pogrążony w chaosie. Film zachwycił nas świeżością i odwagą. W szczególności doceniliśmy swobodne wykorzystanie wielu gatunków filmowych w służbie opowieści o apokalipsie absurdu.
Wyróżnione zostały również dwie produkcje: „Szare pszczoły” w reżyserii Dymytro Moiseieva, które otwierały tegoroczny festiwal oraz „Forever, Forever” w reżyserii Anny Buryachkovej.
Za najlepszy film dokumentalny jury (Elwira Niewiera, Kasia Kuczyńska, Żenia Klimakin) uznało film Tarasa Tomenki „Sentymentalna podróż na planetę Paradżanow”.
Główną nagrodę przyznaliśmy zbudowanemu na pograniczu rzeczywistości i wyobraźni filmowi Tarasa Tomenki „Sentymentalna podróż na planetę Paradżanow”, który zabrał nas w głęboką podróż do świata pełnego kreatywności, bólu i niczym niepohamowanej wolności. Ten film przekracza granice konwencjonalnego dokumentu – uzasadniają jurorzy.
Wyróżnienie trafiło do Tatiany Dorodnitsyny i Andriia Lytvynenki za film „Wszystko ma żyć”. To film o sile ducha, nieobojętności, empatii i dobroci. Jego bohaterka łamie stereotypy, kocha swój kraj, człowieka i wszystkie bezbronne istoty – milczące ofiary rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.
W kategorii filmów krótkometrażowych „za znakomicie zrealizowany dokument z przejmującym autentyzmem, udziałem dwóch młodych bohaterów Wowy i Romy mieszkających w przyfrontowym mieście” zwyciężył film „Czyste Niebo” Macieja Kundery.
Jury (Rymma Ziubina, Paweł Narożnik, Ryszard Jaźwiński) postanowiło wyróżnić też trzy produkcje krótkometrażowe: „Jesteśmy w domu” Romana Krasnoshcoka, „Postrzyżyny” Hanny Bauty-Jankowiak oraz „The Unsmiling” w reżyserii Yulii Lymanskiej.
Widzowie za najlepszy film fabularny tegorocznej odsłony uznali “Lekcje tolerancji”. Lekki, sarkastyczny film Arkadija Nepytaliuka porusza temat równości, dyskryminacji i lęku przed innością, analizując relacje rodzinne i społeczeństwo ukraińskie.
Najlepszym filmem dokumentalnym decyzją widzów został “Cyprys”. Wraz z podpisaniem w 2017 roku ruchu bezwizowego między Ukrainą a Unią Europejską granice stają się otwarte po raz pierwszy od 100 lat, a 79-letni artysta-samouk ma szansę spełnić swoje dawne marzenie i wyruszyć w swoją pierwszą podróż do Grecji, którą do tej pory mógł sobie tylko wyobrażać na podstawie książek i filmów. To opowieść o pokoleniu ludzi, którzy żyli w granicach jednego państwa i nie mieli możliwości, by zobaczyć resztę świata, podzielić się swoją kulturą i poznać kulturę innych.
Do grudnia festiwalowe, w tym zwycięskie filmy, będzie można oglądać w innych polskich miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdynia.
W dniach 1-17 listopada Ukraina! Festiwal Filmowy przeniesie się do sieci. Na platformie megogo.pl widzowie z całej Polski będą mogli obejrzeć wybrane ukraińskie produkcje pokazywane podczas dziewiątej odsłony festiwalu.