DTEK zbuduje w Polsce 133 MW magazynów energii

DRI, spółka zależna holdingu energetycznego DTEK, podpisała umowę zakupu udziałów specjalnej spółki projektowej utworzonej przez polską spółkę Columbus Energy, która da jej prawo do budowy systemów magazynowania energii elektrycznej o mocy 133 MW na południu Polski.

Poinformowało o tym biuro prasowe DTEK.

„Firma DTEK stała się uczestnikiem przyszłej budowy pierwszego w Polsce znaczącego projektu dotyczącego systemów magazynowania energii elektrycznej. Celem jest stworzenie paneuropejskiego systemu energetycznego, mającego zjednoczyć Ukrainę i UE… W 2022 r. projekt otrzymało wsparcie od polskiego rynku elektroenergetycznego na 17 lat, począwszy od 2027 r.” – podał w oświadczeniu DTEK.

DRI spodziewa się sfinalizować umowę z Columbus w nadchodzących miesiącach i rozpocząć budowę w czwartym kwartale 2024 r., aby zakończyć budowę i rozpocząć działalność na początku 2026 r. Projekt ma obowiązek zapewnić moc energetyczną na polskim rynku przez 17 lat od 2027, po sukcesie w aukcji Rynku Mocy 2022 organizowanej przez PSE, Polskiego Operatora Systemu Przesyłowego.

Umowa jest pierwszą dużą inwestycją infrastrukturalną DTEK w Polsce i kluczowym elementem planu firmy dotyczącego stworzenia paneuropejskiego systemu energetycznego jednoczącego Ukrainę i UE. Celem DTEK jest zbudowanie portfela projektów dotyczących energii odnawialnej o mocy 5 GW w Europie do 2030 roku za pośrednictwem DRI.

źródło/zdjęcie: DTEK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *