Fundusz inwestycyjny na rzecz rozwoju przedsiębiorców na Ukrainie

Polska planuje uruchomić fundusz inwestycyjny na rzecz rozwoju polskich i ukraińskich przedsiębiorców na Ukrainie z możliwością ubezpieczenia inwestycji.

Jak poinformowała agencja Interfax-Ukraine informację tę przekazała komisarz rządu ds. współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie rozwoju Jadwiga Emilewicz na spotkaniu z przedsiębiorcami, które odbyło się 1 listopada 2023 roku w kijowskim biurze Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

„Do końca roku wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju przygotowujemy się do uruchomienia funduszu inwestycyjnego, który będzie finansował rozwój małych i średnich przedsiębiorstw ukraińskich i polskich na Ukrainie” – powiedziała Emilewicz.

Poinformowała, że na realizację tego i innych projektów Ministerstwo Finansów RP zgodziło się na zwiększenie od 2024 roku finansowania przez państwo programów współpracy z Ukrainą.

Emilewicz dodała, że ubezpieczenia inwestycji będzie realizować Polska Państwowa Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która po zmianie przepisów rozszerzyła zakres swojej działalności i od września ubezpiecza i reasekuruje kontrakty inwestycyjne i eksportowe nie tylko firm polskich, ale także międzynarodowych, w tym ukraińskich.

Zdaniem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju KUKE realizuje pierwszy kontrakt na rzecz firmy poza granicami Polski – jest to ubezpieczenie ryzyka niemieckiej firmy inwestującej na Ukrainie.

Jadwiga Emilewicz poinformowała również o otwarciu w Polsce biura Biura ONZ ds. Usług Projektowych (UNOPS).

„Biuro UNOPS będzie działać bliżej granic Ukrainy, a to pozwoli nam uzyskać więcej międzynarodowego finansowania na realizację projektów odbudowy. Organizujemy szkolenia dla polskich przedsiębiorców w celu przygotowania się do przetargów UNOPS, ukraińscy biznesmeni wkrótce będą mieli taką możliwość – wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.

Polski Fundusz Rozwoju zrzesza sześć instytucji państwowych finansujących, ubezpieczających i wspierających polskie przedsiębiorstwa na rynku krajowym i międzynarodowym. Łączny wolumen finansowania rozwoju polskich przedsiębiorstw wynosi około 5,2 miliarda dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *