Handel Niemiec z Ukrainą większy niż z Rosją. Po raz pierwszy w historii.

Po raz pierwszy handel Niemiec z Ukrainą stał się większy niż z Rosją. Różnica sięgnęła 30 milionów euro.

„We wrześniu 2023 r. wymiana handlowa Niemiec z Ukrainą (840 mln euro) była po raz pierwszy większa niż z Rosją (810 mln euro)” – podał Wschodni Komitet Gospodarki Niemieckiej.

Niemcy były tradycyjnie jednym z największych partnerów handlowych Rosji. Ze względu na wprowadzone sankcje wymiana handlowa tąpnęła. Przykładowo w 2020 roku wymiana handlowa miała wartość 41, 8 mld euro a w 2021 roku aż 56,9 mld dolarów, przy prawie takim samym udziale eksportu i importu.

Kiepska sytuacja niemieckiej gospodarki

Jak podaje Wschodni Komitet Gospodarki Niemieckiej handel na wschód również odczuwa trudności w gospodarce światowej.

W okresie dziewięciu miesięcy od stycznia do września 2023 r. nominalny handel towarami z 29 krajami Komitetu Wschodniego spadł o 5,4 % w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami poprzedniego roku. We wrześniu wolumen handlu z 29 krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej był nawet o 10 proc. niższy od poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku. Handel wschodni radził sobie jednak znacznie lepiej niż ogólny handel zagraniczny Niemiec (-14,4 %) (…)

W szczególności handel z największymi graczami w Polsce, Czechach i Węgrzech ostatnio wyraźnie osłabł. Tutaj staje się zauważalne spowolnienie gospodarcze w tych krajach, a także w samych Niemczech.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *