Inflacja w październiku spadła do 5,3 %
Jak podała Państwowa Służba Statystyczna, w październiku 2023 roku inflacja konsumencka na Ukrainie w ujęciu rocznym (w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku) spadła do 5,3% z 7,1% we wrześniu. To najniższy wynik od grudnia 2020 roku.
Według Państwowej Służby Statystycznej inflacja w porównaniu z sierpniem wyniosła 0,8%, a od początku roku 3,8%.
Inflacja bazowa w październiku w porównaniu do września wyniosła 0,4%, a od początku roku – 4,6%.
Na rynku konsumenckim ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w październiku o 1,0%. Najbardziej wzrosły ceny warzyw i jaj (o 14,0% i 10,1% – ale nadal są one o 15-20% tańsze niż przed rokiem.) Ceny przetworów zbożowych, oleju słonecznikowego, owoców, cukru, ryżu, wieprzowiny, drobiu i makaronów spadły o 5,3–0,1%.
Ceny wyrobów tytoniowych wzrosły o 0,9%.
Wzrost cen w sektorze opieki zdrowotnej o 0,4% nastąpił przede wszystkim w wyniku wzrostu cen usług ambulatoryjnych o 0,9% i usług szpitalnych o 0,6%.
Ceny transportu wzrosły o 1,5%, głównie na skutek wzrostu cen paliw i olejów o 3,5%. Jednocześnie ceny biletów w kolejowych przewozach pasażerskich spadły o 5,7%.
Brak celów inflacyjnych
Przed wojną na pełną skalę inflacja na poziomie 5% (plus minus 1 punkt procentowy) była uznawana przez Narodowy Bank za optymalną w średnim okresie.
Obecnie spadek efektywności instrumentów rynkowych i duża niepewność w warunkach działań wojennych na pełną skalę uniemożliwiają prowadzenie tradycyjnej polityki pieniężnej, dlatego NBU nie wyznacza sobie celów inflacyjnych.
NBU nie wyklucza jednak powrotu do celu inflacyjnego jeszcze przed zakończeniem wojny.
We wrześniu NBU stwierdziło, że potencjał do szybkiego spowolnienia inflacji jest już prawie wyczerpany, ale potem poprawiło swoją prognozę.
Uważa, że inflacja wyhamuje do 5,8% w 2023 r., przyspieszy do 9,8% w 2024 r. i ponownie zwolni do 6% w 2025 r.