Już ponad 1,5 tysiąca obiektów infrastruktury kulturalnej zostało zniszczonych w wyniku wojny

W Ukrainie 1582 obiekty infrastruktury kulturalnej zostały już uszkodzone lub całkowicie zniszczone w wyniku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

„Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w dalszym ciągu odnotowuje zniszczenia infrastruktury kulturalnej na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji. W ten sposób na dzień 26 czerwca 2023 r. zniszczeniu uległy 1582 obiekty infrastruktury kulturalnej, z wyłączeniem zabytków dziedzictwa kulturowego, z czego prawie jedna trzecia (585) została zniszczona” – donosi służba prasowa resortu.

W ciągu ostatniego miesiąca łączna liczba dotkniętych obiektów infrastruktury kulturalnej wzrosła o 62, z czego większość znajduje się w regionie Chersoniu (25 obiektów lub 40%).

Kino i ośrodek kulturalny w miejscowości Nowy Jork, obwód doniecki. Marzec, 2023. Zdjęcie własne.

Największe straty i zniszczenia poniosła infrastruktura kulturalna w obwodach donieckim, chersońskim, charkowskim, kijowskim, mikołajowskim, zaporoskim i ługańskim.

W sumie 755 obiektów klubowych, 598 bibliotek, 84 muzeów i galerii, 26 teatrów i filharmonii oraz 119 instytucji edukacji artystycznej zostało uszkodzonych i zniszczonych w 222 gminach terytorialnych na Ukrainie, co stanowi 15,1% wspólnot terytorialnych kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *