Kiepskiej jakości sprzęt medyczny dla wojska

Lekarz powiedział, że dla wojska zakupiono kiepskiej jakości apteczki. Dowództwo mówi, że to była pomoc międzynarodowa.

Doktor Roman Shtybel powiedział, że wojsko na linii frontu zaczęło ostatnio otrzymywać stazy niskiej jakości. Dowództwo Sił Zbrojnych Sił Zbrojnych Ukrainy mówi, że te apteczki trafiły jako międzynarodowa pomoc medyczna, po reklamacjach zostały przesłane do zbadania.
Shtybel i Jewgienia Śliwko, doradca dowództwa sił medycznych Sił Zbrojnych Ukrainy, opowiedzieli o tym w komentarzu hromadskim.

Według lekarza około tydzień temu różne brygady na linii frontu zaczęły otrzymywać opaski uciskowe niskiej jakości. Te stazy rozdzierają się „na oczach”, nawet podczas treningu – powiedział Shtybel.

Zdjęcie paczki, którą otrzymał, zamieścił na Facebooku.

 

„To jest zdjęcie z pierwszej linii frontu, medycy wojskowi mówią, że ich jednostki też otrzymują te apteczki… Nie tyle producent ma znaczenie, co to, czy produkty są certyfikowane, czy nie. Opakowanie tych staz obrotowych ma żółty kropkowany pasek. I wyraźnie je rozróżniamy, bo już wiele razy się z nimi spotkaliśmy” – powiedział nam Sztibel.

Wolontariuszka Oksana Korczyńska również zgłosiła złej jakości stazy. Odnosząc się do medyków bojowych, twierdzi, że był już przypadek, kiedy stazy pękły podczas próby zatamowania krwawienia żołnierza.

W opakowaniu zauważono, że jest chemiczny bandaż hemostatyczny, to też jest kłamstwo. Jest to chińska zwykła skompresowana gaza” – dodała Korczyńska.

Komentarz Dowództwo Sił Medycznych Sił Zbrojnych Ukrainy

W komentarzu przedstawciele Sił Medycznych ZSU że nie kupuje i nie kupowało tych apteczek — przyszły one jako międzynarodowa pomoc medyczna od partnerów.

„Oznacza to, że nie wydano na nie ani jednego grosza państwowego. Odnośnie doniesień serwisantów, że jakość tych staz nie odpowiada rzeczywistości. Te apteczki zostały przesłane do badań przez odpowiednią komisję” – podkreślił przedstawiciel dowództwa.

Według niej jutro, 21 lipca, będą dostępne wyniki oględzin apteczek, a wtedy dowództwo Wojsk Lądowych skomentuje sytuację.

źródło: hromadske.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *