1500 euro za powrót na Ukrainę

Rząd norweski oferuje wsparcie finansowe ukraińskim uchodźcom, którzy planują wrócić na Ukrainę.

O tym informuje strona internetowa Norweskiej Dyrekcji ds. Cudzoziemców (UDI).

Kwota dotacji wynosi 17 500 NOK, czyli 1 500 EUR i zostanie przelana na norweski rachunek bankowy. Władze kraju dodają, że przyjęcie takiej oferty jest decyzją osobistą danej osoby i zależy od stanu bezpieczeństwa w miejscu, do którego zamierza się wrócić.

„Aby UDI wypłaciło wsparcie finansowe na Twój powrót, musisz przesłać dokumentację, że zgłosiłeś przeprowadzkę (wyjazd z Norwegii). Nie trzeba tego robić jednocześnie z wnioskiem o wsparcie finansowe na powrót, ale przed wyjazdem, – podaje strona internetowa UDI.

Jak uzyskać 1500 euro?

W pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek o pomoc finansową na dobrowolny powrót do domu w języku angielskim. Następnie należy dodać pakiet dokumentów:

  • kopie biletów komunikacyjnych (autobus, pociąg lub samolot) do miejsca docelowego;
  • formularz oświadczenia własnego (w przypadku powrotu własnym samochodem) oraz szczegółowy plan trasy.

Aby mieć czas na otrzymanie środków przed wyjazdem, należy poinformować UDI o decyzji o opuszczeniu kraju. Powinna to być jedna z trzech opcji dokumentu potwierdzającego:

  • kopię zawiadomienia o przesiedleniu (wyjazdu z Norwegii) z potwierdzeniem lub pieczątką z Krajowego Rejestru Ludności (Folkeregisteret) lub urzędu skarbowego;
  • potwierdzenie z NAV, gminy lub agencji rządowej, że złożono zawiadomienie o relokacji (wyjeździe z Norwegii);
  • cyfrowe pokwitowanie z Norweskiej Administracji Podatkowej (Skatteetaten), że złożono powiadomienie o relokacji (wyjeździe z Norwegii).

Wszystkie dokumenty muszą mieć osobisty numer DUF (numer rejestracyjny w systemie komputerowym UDI) i muszą zostać przesłane na adres: Utlendingsdirektoratet, Postboks 2098 Vika, 0125 Oslo.

„Wniosek o dobrowolny powrót oraz kopie biletów należy złożyć z 16-tygodniowym wyprzedzeniem” – czytamy w ogłoszeniu na stronie internetowej Dyrekcji.

Co w przypadku ponownego powrotu do Norwegii?

Jeśli ktoś zdecyduje się na powrót do Norwegii, będzie zobowiązany do zwrotu całości lub części  wsparcia pieniężnego, które otrzymał po opuszczeniu Norwegii. Kwota, którą trzeba będzie oddać zależy od tego, jak długo przebywało się w Ukrainie.

Poniżej 12 miesięcy 15 000 NOK
13–18 miesięcy 10 000 NOK
18–24 miesiące 5000 NOK
Ponad 24 miesiące 0 NOK

Jeśli powrót do Norwegii wymuszony jest ucieczką przed prześladowaniami można ubiegać się o zwolnienie ze zwrotu stypendium.

Ukraińska diaspora w Norwegii coraz liczniejsza

Od początku rosyjskiej inwazji chęć pozostania w Norwegii zadeklarowało ponad 64 000 ukraińskich uchodźców. W ciągu ostatniego miesiąca nastąpił znaczny wzrost liczby przyjazdów – co tydzień do Norwegii przybywa ponad 1000 wysiedlonych Ukraińców. Z tego powodu Ośrodek Przyjęć Uchodźców w Norwegii jest przeciążony i planuje utwotrzyć 3000 nowych miejsc dla uchodźców z Ukrainy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *