Nestle znalazła się na ukraińskiej liście „sponsorów wojny”.
Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji (NAZK) uznała szwajcarską korporację Nestle, będącą jednym z największych producentów żywności na świecie, za międzynarodowego sponsora wojny.
Nestle kontynuuje działalność w Federacji Rosyjskiej, dostarcza towary agresorowi i rozbudowuje swoją rosyjską bazę produkcyjną. Stało się to podstawą do wpisania firmy na listę międzynarodowych sponsorów wojny przez Narodową Agencję Przeciwdziałania Korupcji (NAZK).
Według stanu na początek 2022 roku szwajcarska korporacja posiadała siedem fabryk na terenie Federacji Rosyjskiej, zatrudniając ponad 7 000 pracowników.
Pomimo tego, że zysk z rynku rosyjskiego stanowi zaledwie nieco ponad 2% całej działalności Nestle, firma nie opuściła go, tłumacząc to koniecznością zapewnienia ludności Rosji niezbędnych towarów, a także opieką nad rosyjskimi pracownikami.
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji firma ogłosiła zawieszenie eksportu i importu do Rosji, z wyjątkiem towarów niezbędnych. Jednak półki rosyjskich sklepów są nadal pełne ich produktów. Wśród dostępnych produktów: śniadania Bystrow, zupy i kostki bulionowe Maggi, karma dla zwierząt Purina, batony czekoladowe, kawa Nespresso.
Nestle w Rosji, czyli „Business as usual”
Nestle jest reprezentowana w Federacji Rosyjskiej poprzez Nestle Russia LLC. W 2021 roku zapłaciła ponad 25 milionów dolarów podatków. Nestle nie opublikowała jednak danych na temat swoich dochodów i podatków zapłaconych za 2022 rok, prawdopodobnie w obawie przed presją międzynarodową.
Tym samym w kwietniu 2023 roku kierownictwo Nestlé Russia LLC zaapelowało do Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej o podjęcie niezbędnych działań w celu ograniczenia otwartego dostępu do wyników działalności i sprawozdań finansowych spółek zależnych spółki, które zawarte są w państwowej źródło informacji w postaci sprawozdań finansowych. Celem takiego posunięcia jest prawdopodobnie uniknięcie nałożenia sankcji na spółki zależne Nestle.
Wiadomo jednak, że w 2022 roku Nestle sprowadziła do Rosji półprodukty i surowce o wartości 374 mln dolarów, a za 9 miesięcy 2023 roku o 271 mln dolarów.
Ponadto w październiku 2022 roku spółka sprowadziła na terytorium Rosji sprzęt techniczny pod postacią mieszanki mleka w proszku, czego dowodem jest postępowanie sądowe Moskiewskiego Sądu Arbitrażowego nr А40-24044/2023. Oznacza to, że firma importuje nie tylko surowce na podstawowe potrzeby, ale także stara się potajemnie wysyłać sprzęt technologiczny do Rosji w celu rozwoju własnego biznesu.
To pokazuje, że historia niczego nie nauczyła szwajcarskiego koncernu Nestle. Już w czasie II wojny światowej firma działała na dwóch frontach, dostarczając swoje produkty do suchych racji żywnościowych armii niemieckiej, a jednocześnie eksportując je do krajów koalicji antyhitlerowskiej.
Pozostając więc w Federacji Rosyjskiej, Nestle po raz kolejny pokazuje całemu światu, że współpraca z agresorem jest normalna. A sama Federacja Rosyjska pokazuje, że nadal jest włączona w procesy światowe, pomimo zbrodni wojennych i morderstw tysięcy Ukraińców – oświadczył na swojej stronie NAZK.
źródło/zdjęcie: Narodową Agencję Przeciwdziałania Korupcji