Warszawskie wagony metra zadebiutowały w Kijowie

1 listopada w Kijowie po „zielonej” linii stołecznego metra zaczął kursować pociąg z wagonami, który Kijów otrzymał z Warszawy.

Przypomnijmy iż Warszawa przekazała w tym roku Kijowowi 60 wagonów metra.

Transport wszystkich 60 wagonów do Kijowa trwał 7 miesięcy. Ostatni pociąg przybył do stolicy Ukrainy 24 października.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko dokonał przeglądu warszawskiego pociągu przystosowanego do warunków pracy stołecznego metra i przetestował je. Prezydent Kijowa zaznaczył, że żywotność wagonów adaptowanego pociągu warszawskiego wynosi 12-14 lat. Pociąg będzie kursował „zieloną” linią kijowskiego metra. Ponadto w dowód wdzięczności dla polskich przyjaciół w wagonach pozostawiono ogłoszenia i napisy w języku polskim.

Większość wagonów pójdzie na części zamienne

Wagony należą do serii nr 81, która została opracowana w ZSRR w latach 70-tych XX wieku. Według informacji podanych przez Kliczko obecnie 80% taboru metra w stolicy stanowią wagony wyprodukowane w czasach sowieckich. Do ich budowy wykorzystywane są komponenty i części głównie produkcji rosyjskiej.

Dlatego też większość przekazanych wagonów stanie się „darczyńcami” na remonty kapitalne istniejącego taboru.

„Jednak nie wszystkie wagony zostaną dawcami i trafią na części zamienne. Część po odpowiednich badaniach trafi na linię metra. Pierwszy Pięciowagonowy pociąg został już odpowiednio przygotowany i wysłany do jazdy na „zielonej” odnodze stołecznego metra przez pracowników KP „Metropoliten Kijowski” – powiedział Witalij Kłyczko.

Pozostałe wagony otrzymane w ramach tego projektu przechodzą etapową kontrolę mającą na celu określenie stanu technicznego taboru i jego podzespołów. W przyszłości specjaliści sporządzą listę części i komponentów, które zostaną utworzone w rezerwie części zamiennych – do napraw bieżących i kapitałowych wagonów metra w stolicy.

źródło/zdjęcia: Urząd miasta Kijowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *