Oleksandr Konenko (Олександр Кононенко)

Imię i nazwisko: Oleksandr Konenko (Олександр Кононенко)

Miejscowość: Kaliniwka

Region: Sumski

Data śmierci: 19.04.2022

Dodatkowe informacje

We wsi Kaliniwka w obwodzie sumskim urodził się mjr Oleksandr Kononenko, absolwent Państwowej Akademii Wojsk Lądowych im. Hetmana Petra Sahajdacznego z 2017 roku.

Młodemu mężczyźnie zaproponowano służbę kontraktową jako starszy mechanik radiostacji w jednostce wojskowej pod stolicą. Ale trzy miesiące później Oleksandr postanawia zostać zawodowym żołnierzem i wstępuje na Politechnikę Lwowską. Zawód artylerzysty wybrał nieprzypadkowo.

„Artyleria zawsze była siłą armii i prawdziwym bogiem wojny. Nadal jest gotowa przyjść z pomocą piechocie. I nadchodzi, ratując na czas, osłaniając ogniem i niszcząc wroga!”. – mówił Konenko.

Po ukończeniu studiów Konenko został wysłany do 17. samodzielnej brygady pancernej Krzywy Róg im. Kostiantyna Pestuszki, a następnie wraz z jednostką na teren operacji antyterrorystycznej w Donbasie. Młody porucznik walczył dzielnie, a dzięki swojej ogromnej wiedzy i umiejętnościom niemal natychmiast zdobył autorytet wśród podwładnych i oficerów. Zdolny porucznik został wkrótce mianowany dowódcą baterii artylerii samobieżnej.

Po pełnej inwazji rosyjskich najeźdźców Kononenko walczył w najgorętszych miejscach. 13 kwietnia podczas nieprzyjacielskiego ostrzału punktu dowodzenia i obserwacji w pobliżu Nowotoszkiwki w obwodzie ługańskim został ciężko ranny. Wojskowi lekarze przez tydzień walczyli o jego życie! Jednak 19 kwietnia serce Bohatera zatrzymało się…

Pozostawił żonę i małego synka. Major Ołeksandr Kononenko został pochowany w swojej rodzinnej wsi.
ców…

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *