Ukraina otrzymała 508 baterii Tesla Powerwall do zasilania szpitali i szkół

Z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji i przy wsparciu międzynarodowych darczyńców Ukraina otrzymała 508 systemów Tesla Powerwall.

Są to urządzenia, które zapewniają zasilanie awaryjne podczas przerw w dostawie prądu. Planowane jest przeniesienie ich do obiektów infrastruktury społecznej i krytycznej, w szczególności do szkół, szpitali i przedszkoli. Aby w czasie ewentualnych przerw w dostawie prądu nie zatrzymywała się produkcja, proces edukacyjny trwał, a Ukraińcy mogli liczyć na pomoc lekarzy.

„Tesla Powerwall to kolejne skuteczne rozwiązanie zapewniające niezależność energetyczną obiektów infrastruktury krytycznej. Do regionów Ukrainy zostanie dostarczonych 508 powerwallów. Pomogą zapewnić zasilanie awaryjne tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Dlatego nawet w warunkach przerw w dostawie prądu infrastruktura krytyczna będzie nadal działać, lekarze będą mogli ratować życie, a nauczyciele będą mogli prowadzić lekcje – powiedział Mychajło Fiodorow, wicepremier ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i Technologii, Minister Transformacji Cyfrowej.

Jak działa system Tesla Powerwall?

Systemy Powerwall działają na zasadzie power banku: są ładowane z prądu i utrzymują ładunek przez 12-14 godzin. Charakteryzują się dużą autonomią i zapewniają zasilanie rezerwowe podczas przerw w dostawie prądu. Ponadto povarole mogą współpracować z panelami słonecznymi i ładować się ze słońca. Pozwala to wydłużyć działanie systemów o kilka dni.

Ukraina ma już doświadczenie w korzystaniu z Tesla Powerwall. Ponad rok temu otrzymała około 50 PowerWall`i. Systemy działają w szpitalach i przychodniach na terenach okupowanych, a także pomagają utrzymać Internet i komunikację w miastach frontowych obwodu donieckiego i mikołajowskiego.

Ukraina otrzymała bezpłatnie nowe systemy Powerwall. Inicjatywę Ministerstwa Cyfryzacji wsparł rząd RP, Tesla, Direct Relief oraz Fundacja Charytatywna Evgeny Pyvovarov.

zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *