Musk do Zeleńskiego: Nie wysyłaj kwiatu młodzieży by umierała w okopach

Elon Musk wystąpił 9 listopada 2023 roku po raz czwarty w talk show prowadzonym przez Lexa Friedmana. Friedman na swoim kanale YouTube posiada 3,35 mln subskrybentów. Film przez 3 doby od premiery zanotował już ponad 2 mln wyświetleń.
W ponad 2 godzinnej rozmowie Musk odpowiada między innymi na kwestie związane z wojnami w Izraelu czy Ukrainie.

Poniżej prezentujemy pełen zapis rozmowy.

Lex Friedman: Jaką masz nadzieje na zakończenie wojny na Ukrainie i jaka jest droga aby zminimalizować ludzkie cierpienie?

Elon Musk: Cóż, myślę, że prawdopodobnie to co się stanie, a właściwie tak właśnie jest, to coś bardzo zbliżonego do obecnych linii (w domyśle „frontu”), w jaki nastąpi zawieszenie broni lub rozejm. Ale wiesz, że właśnie masz sytuację, w której ktokolwiek przejdzie do ataku, poniesie straty kilkakrotnie większe niż ktokolwiek, kto jest w obronie. Ponieważ jest obrona na tyłach, są pola minowe, okopy, obrona przeciwpancerną. Nikt nie ma przewagi w powietrzu, ponieważ rakiety przeciwlotnicze są naprawdę dużo lepsze od samolotów. Jest ich znacznie więcej. Zatem żadna ze stron nie ma przewagi w powietrzu. Czołgi to w zasadzie śmiertelne pułapki, po prostu poruszające się wolno i nie są odporne na broń przeciwpancerną. Tak naprawdę masz po prostu artylerię i piechotę w okopach. To jest ponownie I wojna światowa z dronami.

Lex Friedman: Co sprawia, że artyleria dalekiego zasięgu jest o wiele dokładniejsza, lepsza i skuteczniejsza w mordowaniu ludzi po obu stronach.

Elon Musk: Mhm, tak więc bez względu na to którą stroną jesteś nie chcesz próbować nacierać z żadnej strony, ponieważ prawdopodobieństwo śmierci jest niewiarygodnie wysokie. Aby pokonać obronę w głębokich okopach i polach minowych, naprawdę potrzebna jest znaczna lokalna przewaga liczebna. Idealnie połączone broni, gdzie można szybko zaatakować samolotami, do tego skoncentrowaną liczbę czołgów i dużo ludzi. Tylko w ten sposób przebijesz się przez linię. Przebijesz się, a potem nie możesz pozwolić żeby posiłki wroga po prostu ponownie cię wykopały. Polecam ludziom szczegółowe zapoznanie się z działaniami wojennymi podczas I wojny światowej. To straszne. Sama liczba ludzi, którzy tam zginęli, była oszałamiająca.

Lex Friedman: Nie sposób też sobie wyobrazić końca, który nie będzie przypominał początku, jeśli chodzi o to, jakie ziemie do kogo należą i tak dalej. Ale z drugiej strony wiele ludzkiego cierpienia, śmierci i zniszczenia infrastruktury.

Elon Musk: Tak, mam na myśli to, że powodem, dla którego, wiesz, zaproponowałem rok temu jakiś rodzaj rozejmu lub pokoju, było to, że przewidziałem mniej więcej dokładnie to, co się stanie, czyli wiele osób umierających w zasadzie prawie bez zmian w terytoriach. I to jest utrata kwiatu ukraińskiej i rosyjskiej młodzieży. I powinniśmy mieć trochę współczucia zarówno dla rosyjskich chłopców, jak i ukraińskich chłopców, ponieważ oni, rosyjscy chłopcy, nie prosili się o bycie na linii frontu, po prostu musieli. Więc jest wielu synów, którzy nie wracają do swoich rodziców, wiesz, i myślę, że większość z nich naprawdę tego nie ma, nie nienawidzą drugiej strony. Wiesz, to trochę jak to pochodzące z I wojny światowej powiedzenie: młodzi chłopcy, którzy się nie znają, zabijali się nawzajem w imieniu starców, którzy się znają. O to do cholery chodzi?

Lex Friedman: Władimir Zełenski powiedział więc, że nie jest, nie był w przeszłości zainteresowany bezpośrednimi rozmowami z Putinem. Myślisz, że powinien?

Elon Musk: Tak

Lex Friedman: Usiąść, jak człowiek z człowiekiem, przywódca z przywódcą i negocjować pokój?

Elon Musk: Słuchaj, myślę, że po prostu radziłbym nie wysyłać kwiatu ukraińskiej młodzieży na śmierć w okopach. Niezależnie od tego, czy rozmawia z Putinem, czy nie, po prostu tego nie rób. Ktokolwiek przejdzie do ofensywy, straci ogromną liczbę ludzi, a historia nie spojrzy na niego łaskawie.

 

Spis treści:

0:07 – Wojna i natura ludzka
4:33 – wojna Izrael-Hamas
10:41 – Kompleks wojskowo-przemysłowy
14:58 – Wojna na Ukrainie
19:41 – Chiny
33:57 – xAI Grok
44:55 – Obcy
52:55 – Bóg
55:22 – Diablo 4 i gry wideo
1:04:29 – Światy dystopijne: 1984 i Nowy wspaniały świat
1:10:41 – Sztuczna inteligencja i przydatne obliczenia na wat
1:16:22 – Regulacja AI
1:23:14 – Czy sztuczna inteligencja powinna być typu open source?
1:30:36 – Algorytm X
1:41:57 – Wybory prezydenckie 2024
1:54:55 – Polityka
1:57:57 – Zaufanie
2:03:29 – Autopilot Tesli i robot Optimus
2:12:28 – Trudności

 


 

Lex Friedman: How do you hope war in Ukraine ends and what is the path to minimising human suffering there?

Elon Musk: Well what I think that is likely to happen, which is really pretty much the way it is, is that something very close to the current lines will be how a ceasefire or truce happens. But you know you just have a situation over right now, where whoever goes on the offensive will suffer casualties at several times the rate of whoever’s on the defence. Because you have defence in depths, you’ve got minefields, trenches, anti-tank defenses. Nobody has air superiority ’cause anti-aircraft missiles are really far better than the aircraft. Like there are far more of them. And so neither side has air superiority. Tanks are basically death traps, just slow moving and they are not immune to anti-tank weapons. So you really just have long range artillery and infantry in trenches. It`s World War One again wth drones, throwing old drones, some drones there.

Lex Friedman: Which makes the long range artillery just that much more accurate and better and so more efficient at murdering people on both sides.

Elon Musk: So it’s whoever is, you don’t wanna be trying to advance from either side ’cause the probability of dying is incredibly high. So in order to overcome defense in depth trenches and minefields, you really need a significant local superiority in numbers. Ideally combined arms where do you a fast attack with aircraft a concentrated number of tanks and a lot of people. That`s the only way you are gonna punch through the line. And then you are gonna punch through and then not to have reinforcement just kick you right out again. I mean, I really recommend people read World War I warfare in detail. That’s rough.I mean the sheer number of people that died there was mind boggling.

Lex Friedman: And it’s also impossible to imagine end of it that doesn’t look like almost exactly like the beginning in terms of what lands belong to who and so on. But on the other side a lot of human suffering, death and destruction of infrastructure.

Elon Musk: Yes, I mean the thing that, the reason I , you know, proposed some sort of truce or peace a year ago was because I’ve predicted pretty much exactly what would happen, which is a lot of people dying for basically almost no changes in land. And this, the loss of the flower of Ukrainian and Russian youth. And we should have some sympathy for the Russian boys as well as the Ukrainian boys, ’cause they, Russian boys didn’t ask to be on their frontline, they have to be. So there is a lot of sons not coming back to their parents, you know, and I think most of the really don’t have, they don’t hate the other side. You know, it’s sort of like as the saying about, like this saying comes from World War I, it’s like young boys who don’t know each other killing each other on behalf of old men that do know each other. The hell’s the point of that?

Lex Friedman: So Vladimir Zelensky said that he’s not or has said in the past he is not interested in talking to Putin directly. Do you think he should?

Elon Musk: Yes

Lex Friedman: Sit down, man to man, leader to leader and negotiate peace?

Elon Musk: Look, I think I would just recommend do not send the flower of Ukrainian youth to die in trenches. Whether he talks to Putin or not, just don’t do that. Whoever goes on the offensive will loose massive numbers of people and history will not look kindly upon them.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *