W I półroczu eksport usług IT z Ukrainy zmniejszył się o 9,3%

W pierwszej połowie 2023 roku eksport usług IT z Ukrainy wyniósł 3,38 mld dolarów, czyli o 9,3% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zostało to ogłoszone na stronie internetowej Stowarzyszenia IT Ukraina.

Należy zauważyć, że w czerwcu, według Narodowego Banku Ukrainy, eksport usług IT przyniósł Ukrainie 573 mln dolarów. Utrzymujący się wolumen eksportu eksperci nazywają scenariuszem pozytywnym, jednocześnie zauważają, że spadek wskaźników eksportu usług IT nie ustał.

W obecnej sytuacji wzrost branży IT na podstawie wyników półrocza byłby cudem. Jednocześnie pozytywny scenariusz – utrzymanie wolumenów eksportu i ustanie spadku wskaźników eksportu usług IT niestety też się nie spełnił. Tak więc, zgodnie z wynikami półrocza, odnotowujemy trend w kierunku spadku wolumenu ukraińskiego eksportu IT,

W pierwszym kwartale 2023 roku eksport usług IT z Ukrainy zmniejszył się o 16% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku i wyniósł 1,68 mld dolarów. Według wyników z 2022 r. branża IT zapewniła ukraińskiej gospodarce dochody walutowe w wysokości 7,35 mld dolarów. W związku z tym podatki na 2022 r. wyniosły 32,2 mld hrywien.

Nasza branża IT zachowała wiedzę i personel na Ukrainie, ale aby utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku światowym, to nie wystarczy, dlatego firmy są zmuszone rozwijać zagraniczne biura, aby zatrzymać obecnych i pozyskać nowych klientów. Jednak w Ukraina, firmy IT aktywnie inwestują w nowe rozwiązania w dziedzinie technologii obronnej i cyberbezpieczeństwa.Chociaż takie projekty nie zwiększają eksportowych wskaźników budżetu, robią znacznie więcej — tworzą nowe unikalne produkty na przyszłość i pomagają w obronie dzisiaj nasz kraj” – czytamy w komunikacie Stowarzyszenia IT Ukraina.

Wiosną 2023 r. platforma otwartych danych Opendatabot zauważyła, że po gwałtownym wzroście na początku rosyjskiej inwazji przychody z eksportu IT na Ukrainie spadały, ale nadal stanowiły prawie połowę — 43% — przychodów z eksportu usług.

Stowarzyszenie „IT Ukraina” jest największym ogólnokrajowym niezależnym stowarzyszeniem zawodowym firm informatycznych, które reprezentuje interesy ponad 135 firm usługowych i produktowych IT oraz ponad 85 tysięcy specjalistów na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *