Bank Światowy przeznaczył 232 miliony dolarów na naprawę domów zniszczonych przez wojnę

Bank Światowy ogłosił przekazanie Ukrainie pomocy w wysokości 232 mln dolarów. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pilną naprawę mieszkań zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji.

Informację tę przekazano w oświadczeniu prasowym.

W ramach nowego projektu Banku Światowego ponad 100 000 rodzin na Ukrainie otrzyma pomoc w pilnych naprawach domów zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji. Projekt „Housing Repairs for Human Empowerment” (HOPE) umożliwi właścicielom domów dokonanie drobnych napraw, takich jak wymiana uszkodzonych okien lub naprawa uszkodzonego dachu. Środki na remonty otrzymają także właściciele mieszkań w apartamentowcach, które uległy umiarkowanym uszkodzeniom i nie wymagają większych napraw.

„Projekt HOPE pomoże tysiącom ukraińskich rodzin zdobyć fundusze na rozpoczęcie naprawy domów przed zimą” – powiedziała Antonella Bassani, wiceprezes Banku Światowego na Europę i Azję Środkową. „Projekt wesprze także Rząd Ukrainy w tworzeniu podstaw zrównoważonej, włączającej i zielonej odbudowy – to kolosalne zadanie, które będzie wymagało czasu i znacznego wsparcia międzynarodowego. Bank Światowy wspiera Ukrainę na drodze do odbudowy mieszkań i innej infrastruktury miejskiej.”

Według obliczeń banku kwota 232 mln dolarów pokryje koszty usunięcia częściowych uszkodzeń 98 000 domów jednorodzinnych i 8 000 rodzin w 160 apartamentowcach w 5 obwodach Ukrainy.

Początkowe finansowanie projektu HOPE obejmuje pożyczkę w wysokości 70 mln dolarów od Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju pod gwarancją rządu japońskiego, a także dotację w wysokości 162,5 mln dolarów od wielostronnego funduszu powierniczego darczyńców na rzecz wsparcia odbudowy i reformy Japonii. Ukraina.

Z biegiem czasu Bank Światowy i partnerzy zapewnią dodatkowe finansowanie o wartości do 800 milionów dolarów w postaci pożyczek, gwarancji, dotacji i innych wkładów.

Według szacunków banku, łącznie uszkodzonych zostało około 1,4 mln budynków, w których mieszka 3,5 mln ludzi. Jednocześnie prawie 87% szkód dotyczy budynków wielomieszkaniowych, z których większość zlokalizowana jest na obszarach miejskich.

Według stanu na luty 2023 r. całkowity koszt szkód w sektorze mieszkaniowym Ukrainy szacowano na ponad 50 miliardów dolarów amerykańskich. Celem tego projektu jest pomoc w naprawie około dwóch trzecich uszkodzonych budynków mieszkalnych w kraju, które uważa się za nadające się do naprawy.

zdjęcie: własne

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *