Krew dawców może być sprowadzana z zagranicy

Rząd przyjął uchwałę zezwalającą na wwóz na Ukrainę krwi dawców i jej składników w przypadku pilnej potrzeby, czyli jedynie w czasie stanu wojennego lub w sytuacjach nadzwyczajnych. Pozwoli to uniknąć ewentualnych niedoborów krwi dawców w krytycznych momentach.

Informację tę przekazało na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia.

Od początku wojny zapotrzebowanie na krew dawców i jej składniki wzrosło na Ukrainie o ponad 40%. Wzrost intensywności działań wojennych na froncie, codzienne ostrzały spokojnych miast przez wroga prowadzą do znacznego wzrostu zapotrzebowania na krew, która jest niezwykle potrzebna do ratowania wojskowych i cywilnych Ukraińców.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia że aktualnie państwo jest w 100% zaopatrzone w krew dzięki regularnym dawcom troskliwych Ukraińców. Jednak system medyczny musi być gotowy na wszelkie sytuacje kryzysowe i akty terrorystyczne Federacji Rosyjskiej.

„Jednak wszyscy widzimy, do czego zdolny jest nasz wróg. Dlatego musimy rozważyć wszystkie możliwe scenariusze. Przyjęta dzisiaj uchwała ma charakter zapobiegawczy na wypadek pogorszenia się sytuacji lub zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności. Przewiduje możliwość zastosowania mechanizmu, który pozwala uniknąć przypadków niedoborów krwi. Podejmujemy wszelkie działania, aby system działał nieprzerwanie w każdych warunkach” – powiedział minister zdrowia Wiktor Laszko.

Krew i składniki zostaną dostarczone na Ukrainę w ramach pomocy humanitarnej. Za jego przyjęcie odpowiada Ukraińskie Centrum Koordynacji Transplantacyjnej, które pełni funkcje Krajowego Centrum Transfuzjologii.

Jak często można oddawać krew?

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że ​​w celu przywrócenia zdrowia dawcy obowiązują przerwy pomiędzy poszczególnymi rodzajami pobrań: krew lub czerwone krwinki można oddać raz na trzy miesiące, płytki krwi lub osocze można oddać raz na 14 dni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *