Czy maliny „Mroźna Kraina” to POLSKI PRODUKT z… Ukrainy?

Ukraina stała się drugim co do wielkości eksporterem mrożonych malin do Unii Europejskiej. Prawie 3/4 z nich trafia do Polski oraz Niemiec.

Wynika to z przeglądu rynku mrożonych malin, przygotowanego przez Zespół Wsparcia Reform Ministerstwa Gospodarki Ukrainy (RST Mineconomy) w ramach projektu Export Booster.

Warto zaważyć, że w ciągu ostatnich 5 lat (2018-2022) eksport mrożonych malin wzrósł 5,4 x w ujęciu pieniężnym i 2,7x w ujęciu naturalnym.

Największymi rynkami zbytu są Polska(60 %) i Niemcy (13%).

Czy maliny z Biedronki to na pewno „PRODUKT POLSKI” ?

Według informacji podanych w raporcie maliny dostępne w sieci „Bierdonka’ (Jeronimo Martins) firmy „Mroźna Kraina” pochodzą z.. Ukrainy.

Polski produkt?

Ukraina w światowej czołówce eksportu mrożonych malin

Ukraina stała się kluczowym graczem w dostawach mrożonych malin do UE w ciągu ostatnich kilku lat, szczególnie w latach 2021-2022. Ukraina ustępuje jedynie Serbii jeśli chodzi o eksport mrożonych malin w UE na poziomie 121 mln dolarów. Tym samym ukraińscy producenci mrożonych malin przyczynili się do niemal jednej czwartej (24,2%) wzrostu importu tej grupy żywności do UE.

Ogólnie rzecz biorąc, w 2022 r oku UE importowała mrożone maliny o wartości 1,13 mld dolarów. Średni roczny wzrost importu malin w ciągu ostatnich 5 lat wyniósł 13,9%. Litwa (54,9%), Bułgaria (36,7%), Polska (36,4%), Słowenia (28,4%), Rumunia (25,6%) wykażą najwyższy średnioroczny wzrost wolumenu importu w latach 2018-2022) i Grecja (25,4%) .

Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem mrożonych malin na świecie pod względem pieniężnym po Serbii, Polsce i Chile. W 2022 roku trzej czołowi eksporterzy zapewnili 54% całego eksportu mrożonych malin na świecie, podczas gdy udział Ukrainy w światowym eksporcie wyniósł 6%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *