Film dokumentalny „Biały Anioł – Koniec Maryinki” (Білий янгол – кінець Мар’їнки”)

Film w reżyserii Arndta Ginzela opowiada o zniszczeniu przez wojska rosyjskie miasta Marinka w obwodzie donieckim i bohaterskiej walce policji o życie jego mieszkańców. Film ten zapoczątkował 66. Międzynarodowy Lipski Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych, który odbył się w Niemczech w dniach 8-15 października.

Film „Biały Anioł – koniec Maryinki” będzie wyświetlany we wszystkich kinach w Niemczech do końca lutego 2024 roku. Rozwiązywana jest kwestia emisji dokumentu na całym świecie.

„Wszyscy wspólnie pracujemy nad tym, aby Ukraina nie została zapomniana i aby cały świat zobaczył akty terrorystyczne Rosji przeciwko ludności cywilnej” – podkreślił dyrektor Arndt Ginzel

Autor zdjęć wpadł na pomysł stworzenia filmu o Marince po wizycie w obwodzie donieckim. W 2022 roku niemieccy dziennikarze sfilmowali policję ratującą rannych i ewakuującą mieszkańców pod ostrzałem wroga.


Po obejrzeniu materiału z kamer GoPro policji byli zszokowani konsekwencjami rosyjskiego terroru. W 2023 roku ekipa filmowa wróciła, aby porozmawiać z uratowanymi i funkcjonariuszami organów ścigania o ich traumatycznych doświadczeniach i upadku miasta, którego już nie ma.

Wiele pracy włożono w odnalezienie obywateli ewakuowanych kiedyś przez „białe anioły”. Nad filmem pracowała ponad 40-osobowa ekipa, a jego produkcja trwała 6 miesięcy.

Więcej o grupie Biały Anioł

Po premierze ukraińscy policjanci zaprezentowali widzom działalność jednostki „Biały Anioł”, utworzonej do misji humanitarnych na terenach aktywnych działań wojennych. To „białe anioły” wraz z władzami i ochotnikami ewakuowały całą ludność cywilną Maryinki, zanim wojska rosyjskie zmiotły miasto z powierzchni ziemi. W trakcie swoich działań załogi „Białego Anioła” uratowały przed ostrzałem już około 6 tysięcy osób, w tym ponad pół tysiąca – dzieci.

Białe Anioły nie przestają działać

Białe Anioły kontynuują ewakuację ludzi z Awdijiwki podczas rosyjskiego ataku.

Pod ostrzałem rakietowym policja przyjechała po babcię, którą poproszono o ewakuację bliskich. Kobieta wymagała pilnej hospitalizacji – istniało ryzyko utraty kończyny.

Jednak dzięki pomocy „Białych Aniołów” mieszkanka Awdijiwki będzie świętować swoje 82. urodziny w bezpiecznym miejscu, w gronie rodziny.

„Za pośrednictwem infolinii kontaktowali się z nami ludzie, prosząc o sprawdzenie, jak radzi sobie ich babcia, z którą od kilku tygodni nie ma kontaktu” – powiedział funkcjonariusz policji rejonowej Awdiivki, „Biały Anioł” Dmytro Sołowj .

Po drodze załoga była pod ostrzałem – kilka metrów od samochodu wylądował pocisk kierowany. Uderzył w czteropiętrowy budynek mieszkalny, częściowo się zawalił.

Na szczęście funkcjonariusze nie odnieśli obrażeń i natychmiast ruszyli na ratunek mieszkańcom. Spod wraku wyłoniło się małżeństwo.

„Żona upadła w kuchni. Po prostu schyliła się, żeby podnieść kotka, a wszystko na nią spadło” – powiedział mężczyzna, który wyciągnął kobietę spod gruzów. W wyniku silnego szoku nie może mówić, ale para nie chce jechać do szpitala.

Dlatego Dmytro i jego partner Giennadij Judin szybko wyruszają po chorą babcię, której wnuki z niecierpliwością czekają na nich. Policjanci bezpiecznie przewieźli pasażerkę do szpitala w Myrnogradzie, gdzie spotkają się z nią bliscy.

Obecnie w mieście pod całodobowym ostrzałem znajduje się około 1600 cywilów.

„Apelujemy do mieszkańców Awdijówki i ich bliskich: póki jest taka możliwość, powinniście natychmiast udać się w bezpieczne miejsce” – podkreślił Dmytro Sołowj.

zdjęcia/źródło: Policja Narodowa Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *