Film „Ja i Feliks” Iryny Ciłyk zdobył nagrodę we Włoszech

Film „Ja i Feliks” ukraińskiej reżyserki Iryny Cyłyk otrzymał nagrodę specjalną 53. Włoskiego Festiwalu Filmowego Giffoni w kategorii Generator +16. Jest to podane na stronie internetowej festiwalu.

Taśma otrzymała NAGRODĘ CGS (Społeczno-kulturalne kluby filmowe dla młodych ludzi) — Percorsi Creativi 2023.

Giffoni to największy europejski festiwal filmów dla dzieci i młodzieży.

Jury uzasadniło to w następujący sposób: „Film w przekonujący sposób ukazuje historię opuszczenia, a zarazem troski, związaną z jasno określonymi i ukształtowanymi rolami kobiet i mężczyzn na Ukrainie w latach 90. Wspólna pasja do muzyki klasycznej łączy życie głównego bohatera, którego wydarzenia opowiedziane są za pomocą elips czasu, oraz życia Felixa, byłego żołnierza cierpiącego na zespół stresu pourazowego”.

A zwycięzcą w tej kategorii został francusko-belgijski film „Normal” (Normal) w reżyserii Oliviera Babina, opowiadający o czternastoletniej Lucy, której ojciec cierpi na stwardnienie rozsiane. Wspólnie opracowują plan oszukania opieki nad dziećmi, aby uwierzyła, że wiodą zupełnie normalne życie.

O czym opowiada film `Ja i Feliks`?

„Ja i Felix” to ekranizacja powieści „Kim jesteś?” ukraińskiego pisarza Artema Czecha (Артем Чех)

Książka i film opowiadają o dorastaniu chłopca Timofeya w latach 90., jego rodzinie, przyjaciołach, pierwszej miłości i związku z byłym oficerem kontrwywiadu Feliksem, który stał się częścią jego rodziny. Historia rozwija się na tle burzliwych lat 90. i opowiedziana jest przez pryzmat dziecięcej percepcji.

Rolę Feliksa w filmie zagrał ukraiński pisarz i poeta Jurij Izdryk. Timofię, stosownie do wieku, gra trzech aktorów: Andrij Czerednyk, Władysław Balyuk i Wołodymyr Gładki, jako dziecko, nastolatek i dorosły.

Zdjęcie: kadr z filmu `Ja i Feliks`

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *