Jak wojna na Ukrainie wpływa na sytuację gospodarczą Polski?

Z dniem wkroczenia wojsk rosyjskich na teren Ukrainy, powstało wiele pytań. Poza dotyczącymi sytuacji humanitarnej i zagrożenia militarnego dla naszego kraju pojawiły się te związane z wpływem na gospodarkę Polski. W ciągu następnych miesięcy wiele się zmieniło na niekorzyść. Czy prognozy na najbliższy czas są równie niepokojące?

Gospodarka kraju w obliczu wojny na Ukrainie

Niepewna sytuacja militarna u naszych wschodnich sąsiadów ma ogromny wpływ na gospodarkę Polski. Wielu inwestorów, którzy planowali np. rozpocząć produkcję na terenie naszego kraju lub budować tu swoje ośrodki, z powodu niestabilnej sytuacji tuż za naszą granicą, postanowiło wstrzymać się ze swoimi decyzjami.

Z powodu konfliktu zostały również przerwane łańcuchy dostaw, nie tylko z Ukrainy, ale również z Rosji i Białorusi. W dużym stopniu rzutuje to na gospodarkę kraju. Krajowi producenci muszą szukać nowych rynków zbytu swoich produktów. Z kolei ci, którzy zatrudniali specjalistów ze wschodu, stracili wykwalifikowaną siłę roboczą. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza branży budowlanej, co dodatkowo negatywnie wpływa na gospodarkę Polski.

Ukraińskie uprawy rolne budują gospodarkę kraju

Nasi wschodni sąsiedzi plasują się bardzo wysoko w produkcji żywności — niezwykle żyzne gleby sprawiają, że użytki rolne stanowią 70% powierzchni państwa. Dlatego wojna na Ukrainie wpływa na sytuację gospodarczą wielu krajów europejskich, w tym Polski. Jako najważniejszy eksporter oleju słonecznikowego na świecie (odpowiada za 40% ogólnej produkcji), czwarty pod względem eksportu kukurydzy czy jęczmienia, w dużej mierze kształtuje gospodarkę kraju nad Wisłą.

Jaki realny wpływ na gospodarkę Polski ma wojna?

Ukraina od wielu lat była dostawcą metali (żelazo, stal), półproduktów do produkcji drewnianej i spożywczej — nie tylko na dla Polski, ale również wielu innych krajów europejskich. Z kolei nasz kraj eksportował do Ukrainy m.in.: sprzęt transportowy, wyroby przemysłowe, chemikalia, żywność i żywe zwierzęta. Wybuch wojny na Ukrainie wpływa na sytuację gospodarczą Polski również poprzez przerwanie tych łańcuchów dostaw.

Z jakimi wyzwaniami musi teraz się mierzyć gospodarka kraju?

Wojna na Ukrainie wpływa na sytuację gospodarczą Polski w sposób niezaprzeczalny. Przedsiębiorcy muszą znaleźć nowe rynki zbytu, dla utraconych ukraińskiego, rosyjskiego i częściowo białoruskiego. Utrata siły roboczej, nie tylko hamuje inwestycje, ale również napędza inflację, która jest dodatkowo podsycana przez wycofanie się inwestorów z terenu Polski. Gospodarka kraju w wyniku tych czynników stoi przed nie lada wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *