Japonia przekaże ponad 100 mocnych generatorów

Podczas wizyty w Japonii ukraińska delegacja pod przewodnictwem Ministra Energii Hermana Galuszczenko spotkała się z kierownictwem Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (JICA). Owocem tej wizyty jest ponad 100 potężnych generatorów które przyjadą na Ukrainę.

Informacja pojawiła się na kanale Ministerstwa Energii na platformie Telegram.

Podczas wizyty w Japonii ukraińska delegacja pod przewodnictwem Ministra Energii Hermana Galuszczenko spotkała się z kierownictwem Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (JICA).

Minister bezpośrednio podziękował Japonii i JICA za pomoc finansową i techniczną dla ukraińskiego sektora energetycznego, w szczególności za dostarczenie turbin gazowych i transformatorów. Podkreślił, że strona japońska jest jednym z liderów w udzielaniu pomocy w tym kierunku.

Szef Ministerstwa Energii poinformował stronę japońską o stanie ukraińskiego systemu energetycznego po ostatnich zmasowanych rosyjskich atakach, a także zapoznał się z potrzebami sektora energetycznego.

„Kluczowe zadania to jak najszybsze zwiększenie mocy wytwórczych przed zimą i wymiana uszkodzonych autotransformatorów, aby zapewnić stabilność przesyłu energii elektrycznej. Najszybszym sposobem na zwiększenie generacji są instalacje turbin gazowych i tłoków gazowych. Ważne jest także zapewnienie mobilnych jednostek wytwórczych dużej mocy.”
– zauważył Herman Galuszczenko.

Zgodnie z wynikami spotkania uzgodniono dostarczenie Ukrainie ponad 100 dużych generatorów o łącznej mocy ponad 130 MW.

Warto zauważyć, że w lutym 2024 r. JICA i Rząd Ukrainy podpisały umowę w sprawie udzielenia pomocy dotacyjnej w wysokości do 15,8 mln jenów japońskich na rzecz Programu Odbudowy Kryzysowej (3 etap). Wiosną 2023 r. podpisano umowy o dofinansowanie pierwszego i drugiego etapu tego programu (odpowiednio 22,44 mln jenów i 53,072 mln jenów).

Na potrzeby naszego sektora energetycznego z Japonii sprowadzono już urządzenia energetyczne i konstrukcje zabezpieczające do renowacji zniszczonych obiektów elektroenergetycznych, sprzętu samochodowego, kabli, spawarek, podpór, podstacji transformatorowych. Ponadto Japonia dostarczyła sprzęt do usuwania skutków powodzi spowodowanej eksplozją tamy Kakhovskaya HPP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *