Kamizelki kuloodporne z certyfikatem dla kobiet.

Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło drugą kamizelkę kuloodporną dla kobiet wojskowych. Została ona opracowany przez firmę Tempo -3000.

Na ten moment udało się stworzyć dwie kamizelki kuloodporne dla kobiet. Jedna z nich została wyprodukowana przez ukraińską firmę 'Ukrainian Armor’ a druga przez Temp-3000″.

Kamizelka Ukrainian Armor

Pierwsza certyfikowana kamizelka kuloodporna dla kobiet, wyprodukowana przez „Ukrainian Armor”, jest także dostosowana do specyfiki budowy kobiecego ciała: w niej płyta pancerza ma zakrzywiony na zewnątrz kształt.

Kamizelka waży od 10,5 kilograma i wyróżnia się zakrzywioną płytą pancerza, zwężonymi ramionami i przedłużonym dołem. Została zatwierdzony po dwóch etapach testów.

Po pierwszym etapie dopracowano sprzęt ochronny z uwzględnieniem budowy kobiecego ciała.

„Ponieważ ramiona kobiet są węższe, a miednica wręcz przeciwnie, szersza niż u mężczyzn, praca z bronią w „męskiej” wersji kamizelki kuloodpornej dla żołnierzy była niewygodna” – mówił Oleksandr Sharko, główny specjalista Centralnego Departament Rozwoju i Wsparcia Materialnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Kamizelka Temp-3000

W firmie „Temp-3000” kamizelka kuloodporna dla kobiet jest wyposażona w amortyzatory. Pomogą dopasować kamizelkę kuloodporną do cech anatomicznych każdej kobiety. W zestawie znajdują się trzy poduszki o różnych rozmiarach.

Kamizelka Temp-3000 / zdjęcie: MON Ukrainy

Dodatkowo dla ochrony pachwiny producent opracował dodatkową torbę z miękkim workiem balistycznym.

Damska kamizelka kuloodporna ma takie same właściwości balistyczne jak męska.

Testy trwały trzy miesiące i odbywały się w dwóch etapach. Pierwsza dotyczy wygody noszenia przez personel wojskowy. Drugi to badania laboratoryjne (balistyczne, niebalistyczne, badania materiałów i akcesoriów).

Waga kamizelki kuloodpornej wynosi od 10,5 kilograma lub więcej, w zależności od konfiguracji.

„W Siłach Zbrojnych służy ponad 40 000 kobiet. Naszym celem jest wyposażenie naszych obrońców w kamizelki kuloodporne, mowa tu przede wszystkim o żołnierkach na pierwszej linii frontu. Rozmawialiśmy już z producentami. W sumie „ukraińska zbroja” może wyprodukować do 10 000 zestawów w ciągu 60–90 dni, a firma „Temp 3000” może wyprodukować 5000 zestawów miesięcznie, pod warunkiem wcześniejszych zamówień” powiedział Witalij Połowenko, wiceminister obrony.

Obie próbki są dostępne w przypadku zamówień scentralizowanych. Ministerstwo Obrony Narodowej oczekuje od Sztabu Generalnego konieczności zakupu tych wyrobów. Następnie Ministerstwo Obrony utworzy tomy i listy zamówień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *