Technika wojskowa

Nawet ponad 100 mld euro wyniosła pomoc wojskowa udzielona Ukrainie w 2022 roku po rosyjskiej inwazji. Wiele krajów na świecie doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że ewentualna porażka Ukrainy w tej wojnie może oznaczać zachwianie bezpieczeństwa na całym świecie, nie tylko we wschodniej Europie. Pomoc wojskowa w dużej mierze pomogła Ukrainie odeprzeć atak Rosjan i nadal utrzymuje ją w tym trudnym i przedłużającym się konflikcie zbrojnym. W tym artykule poruszamy kwestie związane z techniką wojskową, którą dysponuje armia ukraińska oraz armia wroga.

Skąd płynie pomoc militarna dla Ukrainy?

Głównym sojusznikiem Ukrainy w trakcie wojny z Rosją są Stany Zjednoczone, które na pomoc Ukrainie przeznaczały już blisko 70 mld euro, z czego na pomoc wojskową przypadło ok. 42 mld euro. Na drugim miejscu plasują się Niemcy, które udzieliły wsparcia o wartości ok. 21 mld euro (17 mld euro na pomoc wojskową). Dużego wsparcia udzieliły również takie kraje, jak: Wielka Brytania, Norwegia, Dania, Holandia czy Polska. Sporego wsparcia Ukrainie udzieliła Unia Europejska jako wspólnota. Było to ponad 85 mld euro, ale tylko ok. 5 mld euro przekazano w ramach wsparcia militarnego.

Technika wojskowa dla Ukrainy

Za dostawę nowoczesnego sprzętu wojskowego dla Ukrainy odpowiadają przede wszystkim Stany Zjednoczone. W ramach wsparcia militarnego, USA przekazały Ukrainie nowoczesne czołgi, śmigłowce wielozadaniowe, zestawy do wykrywania min, sprzęt komunikacyjny oraz oczywiście amunicję. Polska oddała swoim wschodnim sąsiadom m. in. broń dla piechoty (popularne karabinki Grot), hełmy, kamizelki, wsparcie techniczne i sprzęt medyczny. Sporą część pomocy stanowi broń pancerna, przede wszystkim czołgi T-72, PT-91 „Twardy” oraz Leopard 2. Bardzo dobrze na polu bitwy sprawdziły się także haubice samobieżne Krab.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy obejmuje także nowoczesne technologie (jak chociażby bezzałogowe statki powietrzne), szkolenia oraz wsparcie logistyczne. W naszym serwisie internetowym na bieżąco publikujemy informacje o sprzęcie przekazywanym Ukrainie z wielu krajów świata. To w głównej mierze za sprawą tego sprzętu Ukraina była w stanie odeprzeć atak Rosjan oraz obecnie jest zdolna do utrzymywania swoich pozycji oraz do niewielkich ataków ofensywnych w celu odzyskania terytorium.

Aktualne informacje o wsparciu militarnym dla Ukrainy

Technika wojskowa to kwestia nurtująca przede wszystkim osoby, które interesują się tematyką militariów. W naszym serwisie internetowym znajdziesz informacje na temat sprzętu oraz technologii przekazywanej ukraińskiej armii w celu udzielenia wsparcia w trakcie wojny z Rosją. Nasi czytelnicy mogą dowiedzieć się więcej o tym, jakim sprzętem dysponują ukraińscy żołnierze na froncie, a także sprawdzić, jaka pomoc militarna jest przewidywana w najbliższej przyszłości.

Dbamy o to, aby treści publikowane na naszej stronie internetowej były rzetelne. Dlatego opieramy się na wiarygodnych i zweryfikowanych źródłach. Na portalu e-Ukraina.pl możesz dowiedzieć się więcej o tym, jaka technika wojskowa jest obecnie wykorzystywana na Ukrainie, a także, skąd płynie pomoc militarna dla tego kraju. Wynik trwającej wojny bez wątpienia będzie miał duże znaczenie także dla naszego kraju i nie dziwi fakt, że tak wiele osób poszukuje sprawdzonych wiadomości na ten temat.