Ukraińska armia po raz pierwszy użyła wieżyczki AI do zestrzeliwania rosyjskich dronów

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o bojowym wykorzystaniu ukraińskiej wieżyczki AI przeznaczonej do zwalczania rosyjskich dronów. System został opracowany przez uczestnika platformy Brave1 i ma stanowić element rozwijanej przez Ukrainę „małej” obrony przeciwlotniczej.

Jak podkreślił minister obrony Ukrainy Mychajło Fedorow, Rosja nadal intensywnie wykorzystuje bezzałogowce zarówno na linii frontu, jak i na terenach przyfrontowych. Nowa technologia ma wspierać ochronę żołnierzy i ludności cywilnej przed atakami dronów.

Ukraińska wieżyczka AI autonomicznie wykrywa, śledzi i oblicza trajektorię lotu wrogiego bezzałogowca. Zadaniem operatora pozostaje jedynie potwierdzenie zniszczenia celu jednym przyciskiem.

„Technologia umożliwia niszczenie nawet dronów światłowodowych, które są odporne na środki walki radioelektronicznej” — podkreślił Fedorow.

Pierwsze użycie bojowe wieżyczki przeprowadzili żołnierze brygady K-2. Obecnie system ma być wykorzystywany już w ponad 10 ukraińskich jednostkach operujących na kluczowych odcinkach frontu.

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało również pierwsze nagranie przedstawiające bojowe użycie systemu przeciwko rosyjskim dronom. Jak podkreślono, współpraca z platformą Brave1 oraz wojskiem pozwoliła szybko przejść od projektu do wdrożenia na froncie.

„Kolejnym krokiem będzie skalowanie rozwiązania i dalsze wzmacnianie ‘małej’ obrony przeciwlotniczej” — dodał minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *