Ukraińska armia po raz pierwszy użyła wieżyczki AI do zestrzeliwania rosyjskich dronów
Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o bojowym wykorzystaniu ukraińskiej wieżyczki AI przeznaczonej do zwalczania rosyjskich dronów. System został opracowany przez uczestnika platformy Brave1 i ma stanowić element rozwijanej przez Ukrainę „małej” obrony przeciwlotniczej.
Jak podkreślił minister obrony Ukrainy Mychajło Fedorow, Rosja nadal intensywnie wykorzystuje bezzałogowce zarówno na linii frontu, jak i na terenach przyfrontowych. Nowa technologia ma wspierać ochronę żołnierzy i ludności cywilnej przed atakami dronów.
Ukraińska wieżyczka AI autonomicznie wykrywa, śledzi i oblicza trajektorię lotu wrogiego bezzałogowca. Zadaniem operatora pozostaje jedynie potwierdzenie zniszczenia celu jednym przyciskiem.
„Technologia umożliwia niszczenie nawet dronów światłowodowych, które są odporne na środki walki radioelektronicznej” — podkreślił Fedorow.
Pierwsze użycie bojowe wieżyczki przeprowadzili żołnierze brygady K-2. Obecnie system ma być wykorzystywany już w ponad 10 ukraińskich jednostkach operujących na kluczowych odcinkach frontu.
Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało również pierwsze nagranie przedstawiające bojowe użycie systemu przeciwko rosyjskim dronom. Jak podkreślono, współpraca z platformą Brave1 oraz wojskiem pozwoliła szybko przejść od projektu do wdrożenia na froncie.
„Kolejnym krokiem będzie skalowanie rozwiązania i dalsze wzmacnianie ‘małej’ obrony przeciwlotniczej” — dodał minister transformacji cyfrowej Ukrainy.
