Muzyka w czasach wojny

Czy zastanawialiście się jakie utwory muzyczne grane są w ukraińskich stacjach radiowych w czasie trwającego już prawie od roku konfliktu zbrojnego z Rosją? Poniżej nasze propozycje które zebraliśmy w jedną playliste.

Poniższe subiektywne zestawienie jest zbiorem utworów, które „wpadły w ucho” podczas słuchania stacji radiowych na Ukrainie w ostatnich miesiącach.

Utwór pojawił się na Youtube dopiero parę miesięcy temu i wyświetlony został do tej pory zaledwie 2 mln razy. Zdecydowanie za mało!

 

Nasze domy, Boże, nie pomiń ich I choć się boję, nie pozwól przepaść mi Nasze domy, niech tu nie kapie krew Będę się bronił, póki nie wyrwą serc (x2)
Do dziecka buzi nie fituje smutek Tak jak tych murów nie malują kule Złoto nie sztuka Sztuką jest zachować dobro gdy świat Ci już runie
Młody mati czuje bardziej życie Przez to te tabletki jadłem tutaj jak słodycze Dawaj młody, pogadamy chwilę Ci opowiem jak to jеst tu nosić w sercu sztylet
Że parę razy zachowałеm się jak dureń I że cofnąłbym czas, ale nie umiem Czasem ludzie mają ludzi za zabawkę To nie „Toy Story”, ale chcemy żyć w bajce
Nasze domy, Boże, nie pomiń ich I choć się boję, nie pozwól przepaść mi Nasze domy, niech tu nie kapie krew Będę się bronił, póki nie wyrwą serc
Де би не водила доля мене, буду сидіти під домом. Вироню Я з руки ожину. Обіймаю маму. В Калуша немає (авеню!) Якби хто питали, я кажу: „Ми м’якше спали В себе на землі, хоч під спиною і скали” Я в собі чую джерело, вітер за берегом Біг куди, біг-біг-біг, бувши малюком
Серед цих руїн, краса живе тут-тут Я не риболов, але веду тата Хочу знову вересень, на березі, на річці Цвінь-цвірінь-цвірінь – птиці тута не ці Макарони не змінить мені паста Хліб із салом свіжий – ні, це не тости Я чекаю у хатах наших тоста „Слава Україні! З перемогою, рідні”
Nasze domy, Boże, nie pomiń ich I choć się boję, nie pozwól przepaść mi Nasze domy, niech tu nie kapie krew Będę się bronił, póki nie wyrwą serc (x2)
I znowu Kalush. Kawałek ma już rok czasu i „zrobił” już 57 milionów wyświetleń na Youtube, ale to jak nawija Kalush od 2:09 to po prostu mistrzostwo świata. Czapki z głów przed Kalushem, absolutny sztos!
Ukraińsko polski kawałek który miał swoją premierę na Youtube 2 miesiące temu i jak do tej pory został wyświetlony zaledwie 5.4 tysiąca razy!

Tekst piosenki:

І у чужому лісі вовк вже більше не хижак
І вже нема доріг не вернутися назад
А ті хто не бояться грому
Не тікають з дому
І не чекаю на дива
Бо не зламати нас нікому
На полі сухому
Знову проросте трава

І наші діти пам’ятатимуть
Хто зруйнував їх рідний дім
І діти наших дітей теж знатимуть
Кого ми звемо ворогом своїм

Kiedyś minie ta burza
Posprzątamy cały świat
Mój dom
Będzie bezpieczny bo tak
Wymarzyłem sobie ja
I on
Nie usłyszy nigdy że
Ktoś mu grozi żeby szedł
Na front
Zamiast rakietami będę strzelał
Głupie miny i dziewczęta śmiać się będą razem z nami wciąż

Nasze dzieci już nie muszą znać
Żadnych nazwisk ani strasznych dat
I dzieciom naszych dzieci urządzimy dom
Możesz mieszkać w nim jeśli będziesz chciał
І наші діти пам’ятатимуть
Хто зруйнував їх рідний дім
І діти наших дітей теж знатимуть
Кого ми звемо ворогом своїм

Utwór miał premierę 29 grudnia 2022 roku.

 

Uwaga ten maga mix łatwo się wkręca! Data premiery miała miejsce 4 lipca 2022, a klip wyświetlono do tej pory 8.5 mln razy.

 

Premiera miała miejsce 16 marca 2022 roku. 657 tysięcy wyświetleń.

 

Pavlo Zibrov czyli klasyk ukraińskiej sceny muzycznej. Nie jest to najnowszy utwór, ale chyba żadna ukraińska playlista nie może się obyć bez tego klasyka. Jego kawałek Хрещатик, czyli Chreszczatyk poświęcony jest głównej kijowskiej ulicy na której skupia się życie mieszkańców stolicy. Bardziej jak nasz Krzysztof Krawczyk czy Zenon Martyniuk?

TBC / CDN

 

Ostatnia aktualizacja: Niedziela, 12 luty, 2023 r. 23:10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *