Prawie 10 tysięcy osób skorzystało z korytarza humanitarnego z Rosją

Prawie 10 tys. osób wróciło z Rosji na Ukrainę korytarzem humanitarnym Kołotyliwka-Pokrowka w obwodzie sumskim. Poinformowała o tym w piątek 29 września wicepremier ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Vereshchuk podczas odprawy, której wideo opublikował kanał odeski.

Korytarz humanitarny Kołotylówka-Pokrowka w obwodzie sumskim wznowił pracę 5 sierpnia, o czym informowaliśmy na łamach naszego portalu.

„Od 5 sierpnia, odkąd korytarz działa, na Ukrainę przybyło prawie 10 000 osób, w tym prawie 2500 dzieci” – powiedziała Wierieszczuk.

Powiedziała też, że straż graniczna przyjmuje obywateli bez paszportów, w szczególności młodych ludzi, którzy chcą studiować na Ukrainie.

Jest wrzesień, ludzie przyjechali się uczyć. Pozwoliliśmy osobom z Krymu, z tymczasowo okupowanych terytoriów, nawet bez dokumentów, na zdalny wjazd do placówek oświatowych. Przyjdą tu i przez trzy miesiące będą przygotowywać dokumenty, bo chcemy, żeby nasza młodzież wróciła” – powiedziała.

Ministerstwo Reintegracji zauważyło, że na granicy Ukrainy działa ochotniczy ośrodek humanitarny, w którym Ukraińcy mogą otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną i humanitarną.

zdjęcie: własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *