Raport na temat osób przesiedlonych
W dniach 13 lipca – 12 sierpnia 2024 r. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) przeprowadziła 17. edycję Badania Ogólnej Populacji (GPS), wysoce reprezentatywnej oceny sytuacji w zakresie wewnętrznych przesiedleń ludności na Ukrainie.
W niniejszym raporcie przedstawiono główne wyniki 17. rundy GPS, w tym szczegółową analizę wielkości populacji, przepływów przesiedleń i zamiarów w zakresie mobilności, cech demograficznych, składu gospodarstw domowych i ich podatności na zagrożenia, a także potrzeb wysiedlonej ludności, w celu ułatwienia świadomego podejmowania decyzji: podejmowanie działań w zakresie aspektów strategicznych, technicznych i programowych reagowania kryzysowego i odbudowy na Ukrainie.
Dla 38% przesiedleńców koszty mieszkaniowe sięgają 70% dochodów rodziny. Średni dochód ankietowanych migrantów wynosi 13 561 hrywien.
60% ankietowanych migrantów wydaje ponad połowę dochodu rodziny na czynsz za mieszkanie. Średnio jest to 8500 hrywien z mediami.
Jednocześnie osoby, które się nie przeprowadziły, zarabiają średnio 20 000 hrywien, a ich koszty mieszkaniowe wynoszą również w większości 8500 hrywien. Jednak 50% respondentów, którzy się nie przeprowadzili, odpowiedziało, że wydają na mieszkanie ponad połowę swoich dochodów.
Znaczna liczba osób wewnętrznie przesiedlonych zgłosiła, że mieszka w mieszkaniach (53%) i domach (33%), 8% z nich mieszka w pokojach, a kolejne 5% w tymczasowych kwaterach.
Metodologia badania
Dane przedstawione w niniejszym raporcie zostały zebrane w imieniu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) przez 51 rejestratorów zatrudnionych przez Multicultural Insights na podstawie przesiewowych wywiadów telefonicznych z 40 000 losowo wybranych respondentów oraz wywiadów uzupełniających z 1488 osobami wewnętrznie przesiedlonymi, 1 188 osobami powracającymi i 1800 lokalni mieszkańcy korzystający z metod komputerowego wywiadu telefonicznego (CATI) i wybierania losowego (RDD).
Badanie objęło wszystkie regiony Ukrainy z wyjątkiem Krymu oraz obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, które są tymczasowo okupowane.
Imigranci na Ukrainie
W październiku 2024 r. na Ukrainie było 4,9 mln osób przesiedlonych. Liczba osób, które zostały przesiedlone lub ponownie się przeprowadziły od 2022 r., osiągnęła 3,6 mln osób.
Od początku wojny na pełną skalę rząd wspierał obywateli, którzy zostali zmuszeni do zostania osobami wewnętrznie przesiedlonymi, wprowadzając pomoc mieszkaniową.
Od 1 marca wypłaty zostały przedłużone o kolejne 6 miesięcy, ale nie dla wszystkich przesiedlonych osób. Pierwszeństwo mają osoby, które nie są w stanie pracować, opiekować się dziećmi lub są ciężko chore lub niepełnosprawne, nie mają dochodów lub mają niskie dochody.
Pełen raport dostępny jest tutaj