Rynek nieruchomości na Ukrainie w 2023

W ciągu ostatniego miesiąca ceny mieszkań w Kijowie ustabilizowały się po sześciu miesiącach wzrostu. Informację tą przekazali eksperci z portalu Country.ua.

Ceny mieszkań i wynajmu w Kijowie

Średnia cena mieszkań z jedną sypialnią w Kijowie wynosi 56 800 USD, a apartamenty z dwiema sypialniami są dostępne za 70 000 USD. Dynamika wzrostu cen za pierwsze półrocze bieżącego roku sięgnęła 15%.

Rynek mieszkań na wynajem również wykazuje oznaki stabilizacji po okresie wzrostu. Wynajęcie jednopokojowego mieszkania kosztuje średnio 10 000 hrywien miesięcznie, a dwupokojowego 13 000 hrywien.

Największą popularnością wśród najemców cieszą się mieszkania jednopokojowe. Popyt na mieszkania dwupokojowe nieznacznie spadł, ponieważ konsumenci interesują się głównie tańszym segmentem nieruchomości. Najmniej popularnym formatem wynajmu pozostają mieszkania trzypokojowe.

Gdzie jest największe zainteresowanie?

Szczególnie interesujący dla inwestorów jest rynek nowych budynków na Zakarpaciu, w obwodzie iwano-frankiwskim i lwowskim. Regiony te przyciągają uwagę perspektywami rozwoju i atrakcyjnymi warunkami życia w pobliżu pasm górskich. Z drugiej strony, ze względu na okupację i ryzyko działań wojennych, rynek pierwotny obwodów mikołajowskiego, charkowskiego i zaporoskiego cieszy się najmniejszym popytem.

Według statystyk portalu „LUN” średnio 75% kompleksów mieszkaniowych na Ukrainie wznowiło prace na budowach, a 82% wznowiło sprzedaż.

Według badania zaprezentowanego na konferencji „Analiza ukraińskiego rynku nieruchomości: pierwsza połowa 2023 roku” coraz więcej deweloperów wznawia budowę. Dziś 75 proc. osiedli wznowiło prace na budowach, podczas gdy pod koniec ubiegłego roku było to 69 proc.

Liderami wznawiania prac budowlanych są zachodnie i centralne regiony Ukrainy, gdzie liczba czynnych budów wynosi 88-96%. W tym samym czasie wznowiono budowę 62% kompleksów mieszkaniowych w Kijowie, 68% w regionie. Obwody charkowski (19%), mikołajowski (35%) i zaporoski (32%) wykazują niski wskaźnik ożywienia prac budowlanych.

Według „LUN” 25 lipca do sprzedaży trafiło 82% nowych budynków z 1772 projektów, które zostały sprzedane przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę. Liczba ta jest zgodna z danymi z czerwca i jest najwyższa od 24 lutego 2022 r.

Sprzedaż jest najbardziej aktywna w zachodnich regionach Ukrainy: 98% kompleksów mieszkaniowych jest sprzedawanych w obwodzie zakarpackim, 97% w obwodzie iwano-frankowskim i 94% w obwodzie lwowskim. Wysokie wskaźniki notują również obwody czerkaski, kirowohradzki, żytomierski i winnicki (ponad 90% otwartej sprzedaży). W Kijowie i regionie wskaźnik ten wynosi odpowiednio 79% i 80%.

Najmniej mieszkań na sprzedaż znajduje się w obwodzie mikołajowskim (67%), zaporoskim (40%) i charkowskim (19%).

Jednocześnie część deweloperów sfinalizowała sprzedaż w czasie wojny na pełną skalę. Według danych LUN na Ukrainie sprzedano 218 kompleksów mieszkaniowych, najwięcej w obwodzie lwowskim (46), kijowskim i kijowskim (odpowiednio 20 i 25), a także w Odessie (23), Iwano-Frankiwsku (20 ) i zakarpacki (14).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *