OnlyFans zapłacił już 34 mln hrywien podatku w 2023 roku

Płatna subskrypcja usługi OnlyFans, która umożliwia udostępnianie treści erotycznych, w ciągu sześciu miesięcy 2023 roku wpłaciła do ukraińskiego budżetu 34 mln hrywien „podatku od Google”.

Poinformował o tym przewodniczący Rady Najwyższej Komisji Finansów, Podatków i Polityki Celnej Danyło Hetmancew.

Brytyjska firma Fenix ​​International Limited, do której należy serwis OnlyFans zapłaciła 928 000 usd , co według kursu Narodowego Banku równa się prawie 34 milionom hrywien.

Jednocześnie na Ukrainie przewidziana jest odpowiedzialność karna za publikowanie i rozpowszechnianie własnych treści o charakterze seksualnym. Tak więc w lipcu 2023 r. sąd skierował do aresztu domowego mieszkańca Dniepru, który zamieścił zdjęcie swojej żony na portalu OnlyFans.

Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z wynikami deklaracji za II kwartał 2023 r. podatnicy niebędący rezydentami zadeklarowali 13 mln euro i 39,4 mln dolarów amerykańskich, czyli 1,9 mld hrywien, co odpowiada poziomowi z I kwartału 2023 r.

Co to jest podatek „google”

W czerwcu 2021 roku prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą duże zagraniczne firmy informatyczne są zobowiązane do zarejestrowania przedstawicielstwa na Ukrainie i płacenia podatku VAT od swoich dochodów. W mediach ustawa ta została nazwana „podatkiem Google”, choć dotknęła także inne duże firmy, takie jak Apple, Microsoft, Facebook czy TikTok. Zgodnie z prawem takie firmy muszą płacić podatek od wartości dodanej w wysokości 20% w walucie obcej.

Według stanu na 1 sierpnia 2023 r. zarejestrowanych było 94 takich płatników. Największe kwoty za pierwsze półrocze wpłaciły Google, Apple Distribution International Ltd czy eBay Marketplaces GmbH.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *