Ukraińcy mogą mieć nawet 5 milionów sztuk niezgłoszonej broni

Ukraińcy mogą mieć od 2 do 5 milionów sztuk broni niezgłoszonej. Jest to broń znaleziona na ziemiach nieokupowanych lub wydana przez Siły Obronne na początku pełnoskalowej wojny.

Jak informuje portal hromadske Wiceminister spraw wewnętrznych Bohdan Drapyatyi opowiedział o tym na antenie telethonu Yedyni Novosti.

„Nie ma specjalnej metody, która mogłaby dać odpowiedź, ile niezarejestrowanych sztuk broni mogą mieć obywatele Ukrainy. Dlatego nie można ustalić konkretnej liczby. Jednocześnie, według danych naszych europejskich partnerów, w rękach ludności może znajdować się od dwóch do pięciu milionów sztuk broni niezarejestrowanych” — powiedział.

Przypomnijmy, że Rada Najwyższa niedawno przyjęła ustawę o zgłoszeniu broni znalezionej przez cywilów w stanie wojennym.

291 deputowanych ludowych głosowało za odpowiednim projektem ustawy nr 9538.

W dokumencie stwierdza się, że cywile mogą wykorzystać otrzymaną broń palną i amunicję do odparcia i powstrzymania zbrojnej agresji na Ukrainę. Mowa tu o takich rodzajach broni jak pistolet bojowy, karabin maszynowy, karabin snajperski odpowiedniego kalibru.

Cywil, który znajdzie broń palną, jej główne części lub amunicję, musi natychmiast powiadomić policję i w ciągu 24 godzin przekazać je w dowolny dogodny sposób w celu dalszego wydania lub zgłoszenia lub wskazać ich miejsce w celu dalszego usunięcia.

Zgłoszeniu nie podlegają:

  • broń palna z gwintowanym lufą o kalibrze 12,7 mm lub większym oraz amunicja do niej;
  • broń palna gładkolufowa o kalibrze powyżej 23 mm oraz amunicja do niej;
  • karabiny maszynowe, granatniki, moździerze, miotacze ognia, przenośne systemy rakiet przeciwlotniczych, systemy artylerii lufowej i amunicja do nich oraz inna broń i amunicja, których nie mogą posiadać osoby cywilne;
  • broń palna i amunicja do niej, która jest środkiem lub narzędziem przestępstwa;
  • broń palna z usuniętymi lub nielegalnie zmienionymi oznaczeniami;
  • broń palna i jej amunicja przydzielona personelowi wojskowemu i funkcjonariuszom organów ścigania Ukrainy;
  • amunicja oddzielnie od broni palnej.

Broń, której nie można zadeklarować, zostanie skonfiskowana. Jeśli jednak osoby cywilne zadeklarują broń i zatrzymają ją dla siebie, powinny jej używać według tych samych zasad, co personel wojskowy podczas wykonywania zadań odpierania agresji zbrojnej. Przekazywanie broni innym osobom jest zabronione, z wyjątkiem przekazania policji.

Po zakończeniu/odwołaniu stanu wojennego broń musi zostać przekazana policji w ciągu 90 dni. Wtedy, zgodnie z wnioskiem, będzie można nabyć prawo własności do tej broni. Jednakże konieczne będzie przejście kontroli. W przeciwnym razie broń staje się własnością państwa, a amunicja jest zutylizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *