11 tys. Ukrainców próbowało uciec do Rumunii

Rumuńska policja graniczna oszacowała, że od 24 lutego 2022 r., kiedy Rosja najechała Ukrainę, wywołując obecny konflikt zbrojny, do maja 2024 r. około 11 000 mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat nielegalnie przekroczyło granicę do północnej Rumunii.

Z reguły uciekinierzy zwracają się do władz rumuńskich o ochronę, twierdząc, że nie chcą iść na wojnę – mówi kwestor Florin Coman, szef Inspektoratu Terytorialnego Policji Granicznej (ITPF) Sighetu Marmaţiei (okręg Maramureș).

Jak podaje Radio Wolna Europa Rumunia według Comana w szalejącej rzece Cisa zginęło 11 mężczyzn, a inni zginęli w górach na wysokości do 1900 m, bez odpowiedniego ubrania i obuwia, nawet zimą. Jednocześnie w ciągu ostatnich dwóch lat rumuńscy ratownicy uratowali 108 obywateli Ukrainy w samym Maramureszu, który graniczy głównie z Zakarpaciem i trochę z obwodem iwanofrankowskim.

Po nieznacznym spadku liczby uciekinierów z Ukrainy w 2023 r., od początku tego roku tendencja ponownie wzrosła.

W okresie styczeń-kwiecień 2024 r. miało miejsce ponad tysiąc (1218) przypadków nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z Ukrainy do Rumunii, w które – jak podaje Florin Coman – „w grę wchodziło 2373 obywateli Ukrainy, w tym 1028 na terenie powiatu Maramureş , 1066 w okręgu Suczawa i 279 na granicy powiatu Satu Mare z Ukrainą. W momencie wykrycia zwrócili się o tymczasową ochronę. Spośród całkowitej liczby wykrytych przypadków na zielonej granicy 97,24% to obywatele Ukrainy”.

Zdjęcie: Wieś otoczona Karpatami i lasami, położona na granicy ukraińsko-rumuńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *