Tysiące wniosków o nadanie tytułu Bohatera Ukrainy
Obecnie w Kancelarii Prezydenta rozpatrywanych jest ponad 1400 wniosków elektronicznych w sprawie nadania tytułu Bohatera Ukrainy.
Informację tą podał portal hromadskie. Według portalu sieci społecznościowe przepełnione są prośbami krewnych poległych żołnierzy o podpisanie petycji w sprawie nadania tytułu Bohatera Ukrainy ich mężowi, bratu czy szwagrowi. Kancelaria Prezydenta podała, że według stanu na połowę lutego 2024 r. w serwisie e-petycja zgłoszono aż 6313 takich wniosków, z czego niezbędne 25 tys. głosów otrzymało 1620 z nich – więcej niż łączna liczba odznaczonych tym tytułem w całej historii niepodległej Ukrainy.
Do tej pory zakończono rozpatrywanie 142 wniosków i na tej podstawie tytuł Bohatera Ukrainy przyznano 16 żołnierzom. Oznacza to, że zdecydowana większość petycji albo nie zostaje w ogóle rozpatrzona, albo nie zostaje pomyślnie rozpatrzona zgodnie z jej wynikami. Czym to jest spowodowane? Co trzeba zrobić, aby żołnierz został uhonorowany tym tytułem?
Tytuł „Bohatera Ukrainy” wraz z nadaniem Orderu „Złotej Gwiazdy” lub Orderu Państwa został wprowadzony 23 sierpnia 1998 roku dekretem ówczesnego Prezydenta Leonida Kuczmy. Wcześniej za najwyższe odznaczenie uważano Honorową Nagrodę Prezydenta, ufundowaną w 1992 roku przez Leonida Krawczuka. Nowa nagroda była wówczas podobna do radzieckiego „Bohatera ZSRR” i „Bohatera Pracy Socjalistycznej”.
„Zgodnie z sowieckim zwyczajem najwyższe odznaczenie państwowe zapewnia Bohaterowi i jego bliskim znaczne świadczenia społeczne. Dlatego w świadomości społecznej często na pierwszym miejscu stawiany jest materialny aspekt upamiętnienia, a nie sam heroizm” – sugeruje historyk wojskowości, dyrektor Centrum Historii Wojskowości Wasyl Pawłow.
Zauważa, że przy wprowadzaniu nowego stopnia nie określono warunków nadawania go czynnemu personelowi wojskowemu.