Czechy i Tajwan podpisały umowę o odbudowie Ukrainy

Rządy Czech i Tajwanu zawarły w piątek umowę o współpracy mającej na celu wsparcie odbudowy Ukrainy. Podpisana umowa zakłada współpracę w odbudowie ukraińskich systemów wodno-energetycznych.

Tajwan nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z żadnym krajem europejskim z wyjątkiem Watykanu.

Wysoki rangą czeski przedstawiciel wyraził uznanie dla Tajpej, nazywając go „wielkim sojusznikiem”, mimo braku formalnych stosunków dyplomatycznych między krajami.

Ukraina zyskał szerokie poparcie na Tajwanie gdyż wielu Tajwańczyków dostrzega podobieństwo między sytuacją Ukrainy a zagrożeniem ze strony Chin, które roszczą sobie prawa do wyspy, uznając ją za część swojego terytorium.

Tajwan przekazał ponad 100 milionów dolarów na wsparcie humanitarne Ukrainy i dołączył do sankcji nałożonych przez kraje zachodnie na Rosję.

Tomas Kopecny, czeski wysłannik ds. odbudowy Ukrainy, który odwiedził Tajpej w związku z ceremonią podpisania, podkreślił mocne więzi łączące Czechy z Tajwanem.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że kraj, który broni nas w naszym imieniu, Ukraina, jest wspierany przez naszego wielkiego sojusznika i przyjaciela, Tajwan, razem z nami” – powiedział Kopećny podczas ceremonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Tajwanu.

źródło: reuters.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *