Gdzie jest najdroższa ziemia rolna na Ukrainie?

To już trzeci rok od rozpoczęcia reformy rolnej. W tym okresie sprzedano jedynie 1% wszystkich gruntów rolnych. 

Poinformował o tym wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowych i cyfryzacji Denys Bashlyk podczas konferencji prasowej „Wyniki zagospodarowania gruntów państwowych i komunalnych: dwa lata internetowych aukcji gruntów”.

Zdaniem Denysa Bashlyka, na pierwszym etapie reformy wprowadzono ograniczenia w ilości ziemi, jaką może nabyć osoba fizyczna – do 100 hektarów w jednym ręku. Jednocześnie w tym czasie zmienił się rynek, cena gruntu rośnie.

Gdzie ziemia w Ukrainie jest najdroższa?

Zatem, zdaniem wiceministra polityki rolnej i żywności Ukrainy ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowych i cyfryzacji Denysa Bashlyka, ziemia staje się droższa w trzech obszarach:

  • Iwano-Frankowsk;
  • Lwowska;
  • Tarnopol.

„W trzech obwodach: iwano-frankowskim, lwowskim i tarnopolskim wzrosła średnia cena za hektar. W obwodzie frankowskim osiągnęło to prawie 2 tysiące dolarów za hektar, w obwodzie lwowskim – 1450 dolarów, w obwodzie tarnopolskim – 1400. To świadczy o tym, że pomimo ograniczeń istnieje popyt na ziemię, a cena nie stoi. Wszystko się sprawdza, a mity nie sprawdziły się” – powiedział wiceminister.

Drugi etap reformy

Denys Bashlyk powiedział, jak będzie wyglądał drugi etap reformy, który rozpocznie się w styczniu 2024 roku. W szczególności otwiera się rynek dla osób prawnych. Podkreślił jednak, że tylko Ukraińcy mogą kupić ziemię. Żadnych obcokrajowców. Według niego decyzja o dopuszczeniu cudzoziemców do obrotu gruntami zgodnie z prawem zapadnie w ogólnoukraińskim referendum.

„Wraz z początkiem drugiego etapu utworzy się grupa osób prawnych chcących nabyć grunty w celu realizacji długoterminowych projektów inwestycyjnych. To spowoduje wzrost ceny. Dlatego ludzie są teraz bardzo ostrożni w kwestii zbywania gruntów, bo rozumieją, że to nieruchomość, która będzie im przynosiła dochód” – podkreślił Denys Bashlyk.

Z kolei dyrektor generalny Prozoro.Sales Serhii But zauważył, że aukcje elektroniczne są integralną częścią reformy. Według niego, wszystkie aukcje gruntów – z dzierżawy lub sprzedaży prowadzone są wyłącznie na aukcjach otwartych. Jest to główne zabezpieczenie przed ewentualną manipulacją lub ręczną ingerencją. Zauważył także, że w okresie stanu wojennego rynek wykazuje pozytywną dynamikę. Zapotrzebowanie wynosi 3 uczestników na jedną aukcję, co jest wskaźnikiem wysokim.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *