Kolumbia i Chiny ogłosiły „partnerstwo strategiczne”.

Kolumbia i Chiny ogłosiły w piątek 27 października 2023 roku, że ich stosunki dwustronne zostały podniesione do rangi „partnerstwa strategicznego”.

Kolumbia i Chiny ogłosiły wczoraj, że ich stosunki dwustronne zostały podniesione do rangi „partnerstwa strategicznego”. Stało się to bezpośrednio po wizycie państwowej w Pekinie prezydenta Kolumbii Gustavo Petro.

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem na szczycie, który zapoczątkował nowy rozdział w ich stosunkach dwustronnych. Nie była to zwykła wizyta państwowa, ale strategiczne przesunięcie sojuszy w szybko zmieniającym się krajobrazie geopolitycznym

Podczas spotkania przywódcy podpisali kilka umów o współpracy obejmujących różne sektory, w tym technologię, eksport żywności, kulturę, transport i edukację

Kolumbia popiera Chiny w sprawie Tajwanu

Jednocześnie Kolumbia potwierdziła swoje przywiązanie do zasady „jednych Chin” oraz stwierdzenie, że Tajwan jest integralną częścią terytorium ChRL. W dokumencie ogólnym znajduje się sformułowanie, że Kolumbia stanowczo wspiera wysiłki ChRL na rzecz osiągnięcia „zjednoczenia narodowego”.

W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu zbuntowało się, nazywając takie komentarze złudzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *