Mali podpisało umowę z Rosją na budowę rafinerii złota

Rząd wojskowy Mali oświadczył, że podpisał porozumienie z Rosją w sprawie budowy rafinerii złota w stolicy Bamako.

Porozumienie, niewiążący protokół ustaleń, obejmuje budowę rafinerii o wydajności 200 ton rocznie, powiedział minister Alousséni Sanou.

Memorandum jest ważne przez cztery lata, powiedział, nie podając harmonogramu budowy. Jeśli zostanie zbudowana, będzie największą rafinerią złota w Mali.

„Pozwoli nam to nie tylko kontrolować całą produkcję złota, ale także będziemy w stanie prawidłowo stosować wszystkie podatki i cła” – powiedział Sanou.

Jak wynika z informacji przekazanych późnym wtorkiem przez Ministra Gospodarki i Finansów Alousseni Sanou, z którym rozmawiała ogólnokrajowa stacja telewizyjna ORTM, memorandum obowiązuje przez czas nieokreślony cztery lata.

Złoto w Mali

Według malijskiej agencji statystycznej Mali, jeden z największych producentów złota w Afryce, wyprodukował w 2022 r. 72,2 ton (79,6 ton) złota, co stanowi 66,2 tony produkcji przemysłowej, co oznacza wzrost o 8,4%.

Złoto stanowi około jednej czwartej zasobów fiskalnych Mali, co czyni je jednym z wiodących krajów na kontynencie produkujących złoto. Większość złota z Mali jest eksportowana do Republiki Południowej Afryki, a następnie do Szwajcarii i Australii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *