Philip Morris uruchomi nowy zakład o wartości 30 mln USD w zachodniej Ukrainie

Philip Morris International Inc uruchomi nowy zakład produkcyjny o wartości 30 milionów dolarów w obwodzie lwowskim na zachodniej Ukrainie w pierwszym kwartale przyszłego roku, poinformowała firma we wtorek.

W nowym obiekcie ma być zatrudnionych 250 osób. Prace przygotowawcze do budowy przyszłego zakładu produkcyjnego rozpoczną się w lipcu 2023 roku.

„Ta inwestycja odzwierciedla nasze zaangażowanie jako długoterminowego partnera gospodarczego Ukrainy” – powiedział w oświadczeniu Maksym Barabash, dyrektor generalny Philip Morris Ukraine. „Nie czekamy na koniec wojny – inwestujemy teraz”.

Ukraina pilnie potrzebuje kapitału zagranicznego, aby odbudować i zreorganizować swoją gospodarkę, mocno dotkniętą rosyjską inwazją. Produkt krajowy brutto spadł o 29,2% w 2022 r., co jest największym rocznym spadkiem od czasu odzyskania przez kraj niepodległości ponad 30 lat temu.

Urzędnicy i analitycy prognozują skromny wzrost gospodarczy w tym roku, ponieważ firmy dostosowały się do nowych, wojennych realiów.

Kilka dużych koncernów międzynarodowych, działających od wielu lat na Ukrainie, ogłosiło niedawno plany inwestycyjne dotyczące uruchomienia produkcji w centralnych i zachodnich regionach kraju, z dala od linii frontu.

Unilever powiedział w marcu, że zainwestuje 20 milionów euro (21,86 miliona dolarów) w nowy zakład produkcyjny w regionie kijowskim, którego otwarcie planowane jest na 2024 rok.

Nestlé rozpoczęło w maju budowę zakładu produkcyjnego o wartości 40 milionów franków szwajcarskich (42,7 miliona dolarów) na zachodzie Ukrainy.

Philip Morris zainwestował w ukraińską gospodarkę ponad 700 milionów dolarów od początku swojej działalności w tym kraju w 1994 roku. Firma zapłaciła 25,3 mld UAH podatków na Ukrainie w 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *