Europejska Pula Talentów – pomoc dla Ukrainy

Czy jesteś osobą z Ukrainy, która opuściła swój kraj z powodu wojny i jesteś objęta/objęty ochroną czasową?
Jesteś polskim pracodawcą poszukującym pracowników z Ukrainy? Unijny projekt pilotażowy „EU Talent Pool – Pilot” jest dla Was!

Miliony ludzi uciekających przed rosyjską agresją na Ukrainie znalazły schronienie w Polsce dzięki specjalnemu polskiemu ustawodawstwu oraz w UE dzięki unijnej dyrektywie w sprawie tymczasowej ochrony.

Dyrekcja Generalna ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych oraz Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej wraz z Europejskim Urzędem ds. Pracy i Europejską Siecią Służb Zatrudnienia (EURES) uruchomiły projekt pilotażowy umożliwiający osobom z Ukrainy którzy są objęci ochroną czasową w Unii Europejskiej, utwórz swoje CV, aby pokazać je zweryfikowanym pracodawcom z Polski oraz pracodawcom z UE w bazie CV na portalu EURES.

W pilotażu bierze udział polska sieć EURES, świadcząc tym samym dodatkowe usługi dla ukraińskich uchodźców i polskich pracodawców, ułatwiające łączenie ukraińskich poszukujących pracy z polskimi pracodawcami.

W skład polskiej sieci EURES wchodzą Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz wszystkie wojewódzkie i powiatowe służby pracy, a także Komenda Ochotniczych Hufców Pracy (OHP) wraz z Komendą Wojewódzką OHP oraz OHP Młodzież i Oświata Pracy centra.

Jesteś Ukraińcem, który opuścił swój kraj z powodu wojny i jesteś objęty ochroną czasową?

Masz bezpłatny dostęp do następujących usług:

  • informacji i porad dotyczące życia i pracy w Polsce i innych krajach członkowskich UE/EFTA, w tym poszukiwania pracy w każdym wojewódzkim i powiatowym urzędzie pracy oraz w komendach wojewódzkich OHP
  • dostęp do usług samoobsługowych online w portalu EURES oraz na polskiej stronie internetowej EURES w postaci dostępu do:
  • informacji o warunkach życia i pracy w Polsce oraz w UE/EUG,
  • bazy ofert pracy, rejestracji profilu zawodowego w bazie CV w ramach projektu pilotażowego „EU Talent Pool – Pilot”. Zwiększa to możliwość znalezienia pracy głównie w Polsce, jak również za granicą w UE.

Mieszkasz w Polsce i chcesz pracować za granicą w innym państwie członkowskim?

Zapamietaj to:

legalny pobyt i praca za granicą w krajach członkowskich UE/EFTA będzie możliwa dla uchodźców z Ukrainy po uzyskaniu przez nich praw do ochrony czasowej w tym kraju,
wyjazd z Polski na okres dłuższy niż 1 miesiąc powoduje utratę praw nabytych przez uchodźcę z Ukrainy zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ten stan.

Jesteś polskim pracodawcą i szukasz pracowników z Ukrainy?

Zarejestruj się na portalu EURES i szukaj życiorysów kandydatów do pracy z Ukrainy, a także obcokrajowców z krajów UE/EFTA.

Wejdź na portal EURES i zarejestruj konto przez EU-Login, a następnie skorzystaj z funkcji „Znajdź kandydatów”.

PROJEKT TRWA OD 10 PAŹDZIERNIKA 2022 DO KOŃCA WAŻNOŚCI W UE
przepisów DYREKTYWY W SPRAWIE OCHRONY CZASOWEJ

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu pilotażowego projektu pilotażowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *