„Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce w 2024 roku”

Narodowy Bank Polski opublikował raport zatytułowany „Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce w 2024 roku”.

Niniejszy raport przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej wśród imigrantów z Ukrainy w okresie od 6 maja 2024 r. do 5 lipca 2024 r na ogólnopolskiej próbie 3760 respondentów. Najważniejsze wnioski z przeprowadzonego badania są następujące:

  1. Podstawowym źródłem utrzymania imigrantów z Ukrainy jest praca. W strukturze dochodu imigranta przedwojennego wynagrodzenia z pracy stanowią średnio około 90% dochodu, a w przypadku uchodźcy 76%.
  2. Imigranci z Ukrainy są bardzo aktywni na polskim rynku pracy. Udział osób pracujących lub poszukujących pracy wśród imigrantów wyniósł 78% i był wyraźnie wyższy niż wśród polskich obywateli.
  3. Wciąż dużym problemem pozostaje znacznie wyższe bezrobocie wśród uchodźców niż ogółem w polskiej gospodarce.
  4. Struktura popytu na pracę powoduje, że wyżej wynagradzana jest praca imigrantów w zawodach, w których częściej pracują mężczyźni.
  5. Pomimo upływającego czasu nie zwiększa się odsetek imigrantów z Ukrainy preferujących osiedlenie się na stałe w Polsce.
  6. Poprawie uległa znajomość języka polskiego zarówno wśród imigrantów przedwojennych, jak i uchodźców, co jest jednym z przejawów integracji społecznej i ekonomicznej
  7. Sytuacja ekonomiczna osób powyżej 60 roku jest zróżnicowana, ale trudniejsza niż ogółu imigrantów.
  8. Sytuacja mieszkaniowa migrantów przedwojennych i uchodźców stopniowo upodabnia się, co świadczy o postępującej integracji uchodźców.
  9. Ponad 90% dzieci ukraińskich przebywających w Polsce korzystało z polskiego systemu edukacji. Zdaniem ich rodziców i opiekunów największą trudność dzieciom podczas pobytu w Polsce sprawiają: brak znajomości języka polskiego (36% wskazań), brak znajomych (33% wskazań) oraz pogorszenie poziomu życia w porównaniu z sytuacja przed wybuchem wojny (29% wskazań).
  10. Migranci wspierają swoich bliskich w Ukrainie: 40% przekazuje środki finansowe, a 49% pomoc rzeczową, przede wszystkim dla członków rodziny.
  11. Coraz więcej imigrantów nie deklaruje planów dotyczących przyszłości. W porównaniu z poprzednimi badaniami wzrosły odsetki odpowiedzi „trudno powiedzieć” w deklarowanych planach pobytowych respondentów- zarówno wśród imigrantów przedwojennych jak i uchodźców.
  12. Główne deklarowane powody dłuższego pozostawania imigrantów z Ukrainy w Polsce związane są z ich pracą i możliwością utrzymania rodziny
  13. Potrzeby socjalne imigrantów nie są deklarowane wśród najważniejszych form potencjalnej pomocy. Większość imigrantów z Ukrainy opowiada się za ułatwieniami dotyczącymi legalizacji dłuższego pobytu w Polsce, ponadto uchodźcy akcentują potrzeby związane z nauką języka i pośrednictwem pracy.
  14. Struktura społeczno- demograficzna przebywających w Polsce imigrantów z Ukrainy nie zmieniła się istotnie w stosunku do badania z 2023 r.

Pełen raport o długości 44 stron dostępny jest tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *