Ukraiński „box office” uzyskał 27% wpływów z filmów krajowych

Przychody ze sprzedaży biletów kinowych produkcji ukraińskiej osiągnęły 27%, powiedziała 22 czerwca w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Interfax-Ukraine Victoria Yarmoshchuk, dyrektor generalny firmy produkcyjnej FILM.UA. W 2020 roku udział ten wyniósł zaledwie 6,4%.

Dystrybucja filmów krajowych do ukraińskich kin wznowiona w czerwcu 2022 roku i według stanu na pierwsze pięć miesięcy 2023 roku stanowi 27% całkowitych przychodów ze sprzedaży biletów w kraju.

Według Yarmoschchuka, ukraińskie przychody ze sprzedaży biletów wyniosły łącznie 800 236 mln UAH (21,6 mln USD), z czego 215 897 mln UAH (5,9 mln USD) pochodziło z filmów wyprodukowanych na Ukrainie.

„Oczywiście wybór filmów zagranicznych jest teraz nieco mniejszy, ale na Ukrainę wciąż przybywają hity kinowe” – powiedziała.

„Dlatego tak znaczący skok do 27 proc. to nie przypadek, to trend, że ludzie świadomie wybierają rodzime filmy”.

Netflix zaczął również oferować ukraińskie treści. Jeśli wcześniej kupowali tylko filmy fabularne, to w tym roku ukraińskie seriale są dostępne w serwisie streamingowym – powiedziała.

W większości przypadków te treści są przeznaczone dla użytkowników ukraińskich, chociaż czasami ukraińskie seriale są popularne w całej Europie Wschodniej.

„Weźmy na przykład „Crazy Wedding 3”” – powiedział Yarmoshchuk.

„To ukraińska komedia, która jest całkowicie lokalna, ale została kupiona dla krajów Europy Wschodniej, w tym Ukrainy. Nawiasem mówiąc, ma dobre wyniki w Polsce, o ile mi wiadomo. Podobnie jest z filmem „Będą ludzie”, który jest dostępny w Czechach, na Węgrzech, w Mołdawii, Rumunii i na Słowacji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *