W Irlandii znaleziono nowe miejsce dla uchodźców z Ukrainy

Irlandia przyjęła setki tysięcy obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. W związku z dużą liczbą migrantów w Królestwie Irlandii zaczęły się poważne problemy z dostępnością mieszkań, w których Ukraińcy mogliby przebywać. Władze przeniosły więc część z nich do miasta namiotowego w Stradbally. Ale to miejsce spowodowało wiele skarg. Obywatele Ukrainy twierdzą, że musieli żyć w nie najlepszych warunkach. Dlatego Irlandczycy zmuszeni byli szukać innego miejsca na osiedlenie się. I znaleźli je. W centrum wystawowym w Kielder otwarto ośrodek dla uchodźców.

Jak podaje Departament ds. Dzieci, Równości, Integracji i Młodzieży, już w listopadzie w centrum Punchestown będzie mogło osiedlić się prawie 400 ukraińskich uchodźców. Lokale wynajmowane są na okres dwóch lat. Planuje się zainstalowanie 78 domków, które będą miały dwie sypialnie dla trzech osób. Powstanie wydzielony salon, prysznice, jadalnia i strefa dla dzieci.

Zaznacza się, że Ukraińcy mogą osiedlić się w tym tymczasowym mieszkaniu na kilka tygodni, do czasu znalezienia stałego miejsca zamieszkania w kraju.

Od przyszłego miesiąca w ośrodku dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie dostępnych będzie 378 łóżek – potwierdził rzecznik Departamentu Dzieci, Równości, Niepełnosprawności, Integracji i Młodzieży.

„Okres umowy na obiekt wynosi dwa lata. Obecnie przewiduje się, że mieszkańcy mogą pozostać przez kilka tygodni, a następnie zostać przeniesieni do bardziej odpowiedniego zakwaterowania, choć będzie to całkowicie zależeć od dostępności zakwaterowania na dłuższy okres” – powiedział rzecznik.

W centrum wydarzeń znajdzie się 78 kapsuł obejmujących dwie sypialnie, w których mieszczą się maksymalnie trzy osoby, oraz niewielką część dzienną.

Łazienki znajdują się w przestrzeni wspólnej, z prywatnymi kabinami.

Wyznaczona zostanie jadalnia, która będzie działać w rozłożonych godzinach, z wyznaczonymi godzinami, aby uniknąć nadmiernego zatłoczenia.

„Będą też stoły na zewnątrz i miejsca zabaw dla dzieci. Pralnie są wspólne i zlokalizowane w centrum” – powiedział rzecznik.

Na terenie obiektu będzie czuwać całodobowa ochrona, zapewniony zostanie także catering, który uwzględni kwestie kulturowe i religijne, a także elastyczność w zakresie lunchów dla studentów i pracowników.

Ukraińscy uchodźcy w Irlandii

Rzecznik powiedział, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Irlandii przybyła tu bezprecedensowa liczba ludzi uciekających przed rosyjską agresją.

„Ponadto nastąpił ogromny wzrost liczby osób ubiegających się o azyl z innych krajów. Od lutego 2022 r. do chwili obecnej rząd zapewnił 96 965 osobom szukającym schronienia zakwaterowanie i wsparcie zapewniane przez państwo lub oferowane przez państwo, a liczba ta stale rośnie” – powiedział rzecznik.

„To obejmuje 72 745 osób, które uciekły przed wojną na Ukrainie i 24 222 osób ubiegających się o ochronę międzynarodową”.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy tygodniowo średnio 600 osób szukało noclegu.

Zdjęcie: Swords, Irlandia, 10 kwietnia 2022 r. Miejsce tymczasowego pobytu uchodźców ukraińskich w hali sportowej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *