Większość rosyjskich wojskowych procesorów komputerowych jest produkowana przez firmy az USA i UE

Pomimo sankcji Rosja była w stanie w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2023 roku zaimportować chipy o wartości 1,7 miliarda dolarów. Większość tej kwoty przypadła na procesory produkowane przez firmy amerykańskie i europejskie.

Informację tę podał Bloomberg powołując się na dane celne.

Ponad połowę importowanych układów scalonych w ciągu 9 miesięcy wyprodukowały firmy amerykańskie i europejskie, wśród nich Intel Corp, Advanced Micro Devices, Analog Devices Inc., a także Infineon Technologies AG, STMicroelectronics NV i NXP Semiconductors NV.

Jednocześnie w publikacji podkreślono, że nie ma żadnych przypuszczeń, że firmy te naruszyły sankcje, gdyż brak jest danych o tym, kto wyeksportował towary, skąd zostały wysłane i kiedy te technologie zostały wyprodukowane. Same marki oświadczyły, że przestrzegają wymogów sankcji i pracują nad zwalczaniem nielegalnego wykorzystywania mikroczipów.

Ogólnie rzecz biorąc, dane celne wykazały, że mówimy o imporcie mikroukładów produkowanych przez ponad 20 firm.

Według Bloomberga większość towarów o podwójnym przeznaczeniu trafia do Rosji poprzez reeksport z krajów trzecich, w szczególności z Chin, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *