3 Ukrainki na liście najbardziej wpływowych kobiet według BBC

BBC opublikowało listę 100 najpotężniejszych kobiet świata w 2023 roku. Znalazły się na niej trzy Ukrainki.

Kobiety są wymienione w dowolnej kolejności, ale podzielone na kategorie: pionierzy klimatyczni; kultura i edukacja; rozrywka i sport; polityka i rzecznictwo; nauka, zdrowie i technologia.

Na liście znalazły się pisarka Oksana Zabużko, nazywana jedną z najwybitniejszych pisarek i intelektualistek Ukrainy, obrończyni praw dziecka Olena Rozvadovska, współzałożycielka organizacji charytatywnej „Głosy Dzieci” oraz Iryna Stawchuk, była wiceminister energii, pełniąca obowiązki Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, ekspertka ds. polityki klimatycznej.

Więcej o najbardziej wpływowych kobietach Ukrainy

Zabużko jest autorką ponad 20 dzieł, w tym literatury artystycznej, poetyckiej i publicystycznej. Jej książki zostały przetłumaczone na 20 języków. Na arenie międzynarodowej znana jest z takich prac jak „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” i „Muzeum Porzuconych Tajemnic”.

Olena Rozvadovska, współzałożycielka organizacji charytatywnej „Głosy Dzieci”. Pracowała także biurze Rzecznika Praw Dziecka Prezydenta Ukrainy. Wraz z początkiem agresji zbrojnej na Ukrainę przeniosła się na wschód i realizowała szereg programów mających na celu ochronę dzieci, które stały się ofiarami konfliktu.

Rozwadowska brała także udział w nominowanym do Oscara filmie dokumentalnym „House of Chips”, a wraz z zespołem wydała książkę „Wojna z głosami dzieci”.

Iryna Stawchuk z kolei niedawno dołączyła do Europejskiej Fundacji Klimatycznej jako menadżerka programu na Ukrainie, którego celem jest opracowanie rozwiązań środowiskowych i odpornych na zmianę klimatu na potrzeby powojennej odbudowy kraju.

Naszym zadaniem jest dać z siebie wszystko w miejscu i sytuacji, w której się znajdujemy. Trzymam się słów św. Franciszka z Asyżu: „Zacznij od robienia tego, co konieczne, potem rób to, co możliwe, a nagle dokonasz niemożliwego”. – powiedziała Stawchuk.

Pełna lista 100 najbardziej wpływowych kobiet wg BBC dostępna jest tutaj.

zdjęcie główne: Oksana Zabuzkho

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *