Bank Narodowy Ukrainy przedłuża wymianę starych monet i banknotów

Narodowy Bank przedłużył okres wymiany monet o małych nominałach i banknotów w hrywnach starego typu, wprowadzonych do obiegu przed 2003 rokiem, które zostały wycofane z obiegu i przestały być środkiem płatniczym.

Informację tę NBU podało na swojej stronie internetowej.

Monety o małych nominałach i banknoty w hrywienach starych modeli do 2003 roku można wymieniać do zakończenia stanu wojennego na Ukrainie i przez trzy miesiące (90 dni) po jego zakończeniu lub odwołaniu. Są to monety wymienne o nominałach 1, 2, 5 i 25 kopiejek oraz banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 hrywien do 2003 roku ze wszystkich lat emisji. Zostały już dawno wycofane z obiegu, nie są akceptowane przy płatnościach gotówkowych za towary i usługi. Dzięki przedłużeniu terminu Ukraińcy będą mieli więcej czasu na wymianę. Jest to szczególnie ważne dla obywateli, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów lub przebywają na czasowo okupowanym terytorium.

Gdzie wymieniać stare hrywny?

Możesz bezpłatnie i bez ograniczeń wymieniać monety o małych nominałach i banknoty hrywny starych próbek sprzed 2003 roku:
w oddziałach Narodowego Banku Ukrainy:

w Kijowie: Plac Kontraktowy, 2A;
w Dnieprze: ul. Woskresenska, 13;
we Lwowie: ul. Kopernika, 4;
w Odessie: ul. Richelievska, 8;
Charków: Plac Teatralny, 1;
Chmielnicki: ul. Wołodymyrska, 91;
w szeregu oddziałów uprawnionych banków: JSC „Oschadbank”, JSC CB „PrivatBank”, JSC „Raiffeisen Bank”, JSC „PUMB”.

Aktualne informacje w jakich oddziałach i oddziałach można wymieniać można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych tych banków.

Ile takich monet i banknotów pozostaje w obiegu?

Na dzień dzisiejszy w obiegu znajduje się jeszcze prawie 7,2 miliarda sztuk monet o nominałach 1, 2, 5 i 25 kopiejek. Od początku ich wycofywania z obiegu wymieniono prawie 220 mln sztuk tych monet. W szczególności w ciągu ostatniego miesiąca wymieniono ponad 3 miliony sztuk. W obiegu pozostaje bardzo niewiele banknotów starego typu, wprowadzonych do obiegu przed 2003 rokiem, około 1,5% ogólnej liczby wszystkich banknotów w obiegu. Na lata 2020-2023 wymieniono 400 tys. takich banknotów, w tym 8,4 tys. we wrześniu br.

Przypominamy, że od 1 października 2019 r. monety o nominałach 1, 2 i 5 kopiejek nie są akceptowane do płatności gotówkowych, przestały być środkiem płatniczym i są wycofywane z obiegu gotówkowego. Ponadto od 1 października 2020 r. z obiegu wycofywane są monety o nominałach 25 kopiejek, a proces wycofywania banknotów o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 hrywien zostanie wznowiony do roku 2003 ze wszystkich lat emisji. Jest to część kompleksowej decyzji Narodowego Banku Ukrainy o optymalizacji asortymentu nominalnego banknotów i monet hrywny, mającej na celu poprawę ochrony i jakości pieniądza oraz uproszczenie rozliczeń gotówkowych.

zdjęcie: bank.gov.ua

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *