Bezpłatny roaming został przedłużony o kolejny rok

Operatorzy telefonii komórkowej z Ukrainy i Europy zgodzili się przedłużyć umowę o zniesieniu opłat roamingowych dla Ukraińców o kolejne 12 miesięcy.

„KE ułatwiła osiągnięcie porozumienia między 22 europejskimi i 7 ukraińskimi operatorami w sprawie przedłużenia umowy, która została podpisana po raz pierwszy w kwietniu 2022 r., w celu wzajemnego obniżenia taryf, które muszą wspierać za wykonywanie połączeń transgranicznych” poinformowała służba prasowa Komisji Europejskiej

KE wezwała wszystkich operatorów do przystąpienia do porozumienia. Równolegle z tym, jak zauważono w służbie prasowej, Komisja Europejska przygotowuje się do integracji Ukrainy w strefie roamingowej Unii Europejskiej.

W kwietniu 2023 r. Komitet Stowarzyszenia Ukraina-UE zaakceptował propozycję Komisji dotyczącą przyłączenia Ukrainy do unijnych przepisów dotyczących roamingu.

Kolejnym krokiem dla Ukrainy jest pełne dostosowanie ustawodawstwa do prawodawstwa UE, a następnie Rada Unii Europejskiej podejmie ostateczną decyzję.

Od kiedy darmowy roaming i jak działa?

W kwietniu 2022 roku ukraińscy i europejscy operatorzy podpisali wspólne oświadczenie. Dołączyło do niej trzech ukraińskich operatorów telefonii komórkowej: Kyivstar, Vodafone i lifecell oraz 52 operatorów komórkowych i 19 stacjonarnych z Europy.

Dlatego nawet przy swoich taryfach i kartach SIM Ukraińcy mogą korzystać z internetu w Unii Europejskiej i dzwonić na inne ukraińskie numery. Są to jednak tylko środki tymczasowe, gdyż operatorzy sami określają liczbę minut i Internetu, które mają udostępniać abonentom za darmo.

Aby połączyć dostępny roaming, Ukraińcy w Europie nie muszą nic robić – usługa jest aktywowana automatycznie i rozciąga się zarówno na połączenia na Ukrainę, jak i odwrotnie. Musisz tylko zapłacić za swój pakiet taryfowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *