Eksport produktów rolnych z Ukrainy we wrześniu 2023

Jak poinformowało Stowarzyszenie Ukraińskiego AgroBiznesu we wrześniu 2023 roku z Ukrainy udało się wyeksportować 4,2 mln ton produktów rolnych. Było to o o 3% mniej niż w poprzednim miesiącu.

Jak zauważono w oświadczeniu należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie produkty zdążyły fizycznie przekroczyć granicę, a znaczna część transportu wciąż czeka w kolejkach na wyjazd.

Taki wolumen eksportu w warunkach niemal codziennego ostrzału naszej infrastruktury portowej portów naddunajskich przez wojska rosyjskie jest zdecydowanie dobrym wynikiem. Jednak takie wskaźniki pozostają prawie 2 razy mniejsze niż maksymalne wielkości eksportu w czasie wojny, kiedy można było eksportować znaczne ilości, w tym z portów morskich w Odessie (w „korytarzu zbożowym”) – czytamy w oświadczeniu.

Głównym osiągnięciem eksportu produktów rolnych we wrześniu 2023 r. są pierwsze próby realizacji dostaw tymczasowym korytarzem morskim.

Struktura eksportu produktów we wrześniu 2023 roku

  • zboża: 2,1 mln ton (pszenica – 63%, kukurydza – 30%, jęczmień – 6%). Spadek do wartości z poprzedniego miesiąca: -10%;
  • rośliny oleiste – 880,9 tys. ton (rzepak – 75%, soja – 23% i słonecznik – 1%). Wzrost: +17%.
  • oleje roślinne – 479,9 tys. ton (olej słonecznikowy – 74%, olej rzepakowy – 22% i olej sojowy – 3%). Spadek: -13%.
  • makuchy po ekstrakcji olejów roślinnych – 415,3 tys. ton (słonecznik – 95%, soja – 5%). Wzrost: +13%.

Struktura eksportu zmienia się w zależności od etapów zbiorów. Dlatego obecnie najbardziej eksportuje się pszenicę i rzepak, stopniowo zwiększa się także eksport soi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *