„Mistrzowie dla Ukrainy” – aukcja unikalnych szachów na rzecz dzieci

„Mistrzowie dla Ukrainy” – AUKCJA na rzecz dzieci poszkodowanych w wyniku działań wojennych w Ukrainie. Akcję prowadzi Fundacja Team Kraków.

Wszystko zaczęło się w pracowni Mistrza, artysty rzeźbiarza – Łukasza Wiciarza w krakowskim Podgórzu, przy ul. Św. Benedykta 3 (mojeszachy.pl,). To wyjątkowa osobowość i wspaniały człowiek. Jedyny w Krakowie i jeden z niewielu w Polsce twórca, w którego pracowni powstają wyjątkowe, tworzone ręcznie rzeźbione szachy. Znajdują się one w wielu kolekcjach na całym świecie, m.in. w Japonii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie czy też Argentynie. Jak sam mówi, ciężko przywołać kraj, do którego szachy spod Jego dłuta nie zawitały. Jeden z egzemplarzy jest w posiadaniu słynnego brytyjskiego muzyka Stinga.
Na szachach tworzonych na krakowskim Podgórzu grają amatorzy, profesjonaliści jak i mistrzowie.

Ten ogromny zaszczyt spotkał także Team Kraków. Otrzymali oni od Mistrza niezwykły prezent – unikatowe szachy. Kolorystyka szachownicy jest nawiązaniem do flagi Polski, natomiast komplet 32 figur został symbolicznie pomalowany w barwy ukraińskiej flagi narodowej: jedna strona ma kolor żółty, druga niebieski.

 

Misternie wykonane w jedynym wyjątkowym egzemplarzu szachy zostały opatrzone autografem polskiego arcymistrza szachowego Jana Krzysztofa Dudy. Jest on najwyżej kiedykolwiek sklasyfikowanym Polakiem w światowym rankingu FIDE we wszystkich kategoriach. W dniu 05 sierpnia 2021 roku jako pierwszy Polak w historii wygrał finał Pucharu Świata FIDE.

Za zgodą obu Mistrzów Fundacja zdecydowała się na wystawienie tych wyjątkowych szachów na aukcję. Za pozyskane w ten sposób środki chce wesprzeć dzieci poszkodowane w wyniku działań wojennych w Ukrainie, przebywające zarówno na terenie Polski jak i w Ukrainie. Wsparcie zostanie przekazane na zakup: żywności, słodyczy, artykułów szkolnych, zabawek, artykułów do higieny osobistej, środków medycznych, bielizny oraz obuwia.

Dzięki ogromnemu wsparciu ze strony Pani Prezes Grażyny Grabowskiej „Targi w Krakowie” Targi w Krakowie wraz z zespołem, finał aukcji odbędzie się podczas nadchodzących targów gier planszowych BookGame (12-14.05.2023) w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków (ul. Galicyjska 3).

Techniczną stroną aukcji zajmuje się Pani Róża Wroniszewska, właścicielka Domu Aukcyjnego w Krakowie. Pani Róża, profesjonalista w swoim zawodzie, dzieli się z nami doświadczeniem i jest koleją osobą, która wspiera działania fundacji. To nieprawdopodobny łańcuch ludzkich serc, działających w szczytnym celu.
Licytacja szachów rozpoczęła się 03.05.2023 i ma charakter hybrydowy. Można licytować szachy zarówno online – link do licytacji (https://onebid.pl/pl/auction/-/5112) jak i stacjonarnie w dniu 14.05.2023 do godz. 13.00 na terenie Targów w Krakowie w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków (ul. Galicyjska 3).
Zachęcamy Was do wzięcia udziału w licytacji unikatowych na skalę światową szachów.
Prosimy o udostępnianie tego wydarzenia. Razem możemy zrobić dużo dobrego.
🕰Czas trwania aukcji online: 04 maj – 14 maj 2023 (https://onebid.pl/pl/auction/-/5112)
⌛️Finał licytacji – stacjonarnie i online💻: 14 maj 2023 o godz. 13.00
🏫Lokalizacja finału aukcji: Targi w Krakowie, w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9, 31-586 Kraków
Łukasz WICIARZ; SZACHY GLADIATOR z autografem mistrza szachowego – JANA KRZYSZTOFA DUDY; 2023
Szachownica: 60 x 60 cm; figury szachowe♟️: 16 cm
Figury szachowe rzeźbione z drewna lipowego, patynowane, obciążone, podklejone filcem; kaseta z szachownicą intarsjowana fornirem, wewnątrz wyłożona filcem.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO LICYTOWANIA

 

źródło/zdjęcia: Fundacja Team Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *