Na Podolu zauważono kota leśnego, uznawanego za niemal wymarły gatunek
W rezerwacie „Medobory” w obwodzie tarnopolskim zauważono rudego kota leśnego. Ekolodzy twierdzą, że jest to gatunek rzadki, uznawany na Ukrainie za niemal wymarły.
Poinformowano o tym na profilu rezerwatu na platformie Facebook.
Kot leśny, czyli Felis sylvestris, podczas inspekcji terenu w pobliżu skał wpadł w „fotopułapkę”.
Kot leśny (Felis sylvestris) to jedyny gatunek z rodzaju w faunie Ukrainy. Gatunek rzadki, wymieniony w Czerwonej Księdze Ukrainy, Czerwonej Liście IUCN, CITES oraz jako gatunek podlegający szczególnej ochronie, Konwencji Berneńskiej.
Na Ukrainie gatunek ten uważany jest za prawie wymarły.
Kot leśny to drapieżny ssak będący przodkiem współczesnego kota domowego. Pojawił się 650 tysięcy lat temu. Koty leśne są bardzo ostrożne i bojaźliwe: przy najmniejszym niebezpieczeństwie zmieniają miejsce zamieszkania, zwykle prowadząc samotny tryb życia. Używają zapachów do „komunikowania się” z przedstawicielami swojego gatunku. Każdy leśny kot ma w swoim posiadaniu około dziesięciu kilometrów kwadratowych. Koty leśne to głównie nocne zwierzęta lądowe, chociaż potrafią zręcznie wspinać się na drzewa w poszukiwaniu ofiary. W ciągu dnia odpoczywają w przytulnym miejscu. Polują na dwie godziny przed zachodem słońca i dwie godziny przed świtem.
Podstawą diety są małe gryzonie, ptaki, owady, węże, a mieszkańcy wybrzeża jedzą także ryby. Bardziej doświadczeni przedstawiciele swojego gatunku mogą ucztować na mięsie małych kun. Eksterminacja dużej liczby gryzoni myszowatych — szkodników leśnictwa i rolnictwa, kotów leśnych przynosi znaczne korzyści.